Filipínští teroristé z Abu Sayyafa zavraždili uneseného Němce

Filipínská teroristická skupina Abu Sayyafa zveřejnila video, na němž zřejmě zavraždila sedmdesátiletého německého rukojmího. Muže radikální islamistická organizace unesla loni v listopadu. Jeho žena přišla o život už při únosu. Teroristé požadovali za Němce výkupné 570 000 eur (15,4 milionu korun). Ultimátum, které stanovili pro jeho zaplacení, vypršelo v neděli. Vláda v Berlíně smrt svého občana potvrdila a odsoudila. Filipíny označily zločin za barbarský.

Filipínská armáda pátrá po členech organizace Abu Sayyafa
Zdroj: Reuters

„Po týdnech obav máme dnes smutnou jistotu: německý rukojmí byl teroristickými únosci na Filipínách barbarsky zavražděn,“ sdělil mluvčí vlády Steffen Seibert. Kancléřka Angela Merkelová podle něj tento čin odsoudila a označila ho za ohavný.

Poradce filipínského prezidenta Jesus Dureza řekl, že filipínské úřady dělaly vše pro to, aby se zajatec dostal na svobodu. „Zabíjení nevinných a bezmocných je třeba zastavit,“ dodal.

Poslední video, na němž rukojmí žádá o záchranu, zveřejnila teroristická skupina 14. února. 

Němec a jeho žena, kteří se plavili nedaleko filipínského pobřeží, se obětí únosu nestali poprvé. Již v roce 2008 je unesli somálští piráti. Na svobodu se tehdy dvojice dostala po sedmi týdnech. „Moje loď je můj život a nechci ho ztratit. Piráti a vlády mě nezajímají,“ nechal se tehdy slyšet muž. Média v té době spekulovala o tom, že Německo za dvojici zaplatilo výkupné ve výši 600 000 dolarů (15,3 milionu korun).

V devadesátých letech založená skupina Abu Sayyafa podle svých prohlášení bojuje za autonomii v rámci převážně katolických Filipín. Organizace, která se v roce 2014 přihlásila k takzvanému Islámskému státu, má na svědomí řadu teroristických činů a únosů. Právě z výkupného za rukojmí financuje z podstatné části své operace.