Útok v Homsu narušil mírové rozhovory, obě strany se obviňují

Teroristický útok v západosyrském Homsu narušil mírové rozhovory o Sýrii, které probíhají v Ženevě. Na výzvu šéfa vládní delegace sice členové opoziční delegace útok odsoudili, současně však tvrdí, že za útoky mohly stát bezpečnostní síly režimu, který chce podle opozice rozhovory zablokovat. Jednání by nicméně mělo pokračovat, a to v úterý.

Video Zprávy v 10
video

Mírové rozhovory o Sýrii v Ženevě přerušily teroristické útoky v Homsu

Útok v Homsu stál život nejméně 42 lidí, podle syrské státní televize tři džihádisté zaútočili na úřad státní bezpečnosti a ostatní na sídlo vojenské rozvědky s cílem zabít i jejího velitele. Na útok s potěšením reagovala islamistická Fronta dobytí Sýrie, která je blízká teroristické síti Al-Káida, ale přímo se k němu nepřihlásila. Útok tak výrazně zkomplikoval ženevská jednání o Sýrii.

„Útok, který se stal v Homsu, není jen vojenským teroristickým útokem, ale také útokem politickým,“ prohlásil šéf vládní delegace Bašár Džaafarí. Dodal, že toho, kdo útok neodsoudí, bude Damašek považovat za komplice. „A my s ním budeme podle toho jednat,“ podotkl.

Požadovaného odsouzení útoku v Homsu se dočkal, ovšem s dodatkem. Jeden z členů opozičního vyjednávacího týmu Fateh Hasún totiž zpochybnil verzi o skupině napojené na Al-Káidu. Upozornil, že je město pod kontrolou vládních sil. „Oblast, kde se to stalo, je velmi silně zabezpečená, je stále monitorovaná. Žádná bezpečnostní operace se tam nemůže odehrát, aniž by ji usnadnily jiné bezpečnostní síly, které tam mají přístup,“ řekl Hásún.

Motivem by podle něj mohla být snaha režimu zbavit se lidí, na které je vydaný mezinárodní zatykač. „Brigádní generál, který byl při dnešním útoku zabit, je obviněný v případu libanonského premiéra,“ upozornil.

Šéf opozičního vyjednávacího týmu Násir Harirí se sice podobně tvrdě na adresu režimu syrského prezidenta Bašára Asada nevyjádřil, obvinil ho však ze snahy rozbít mírové rozhovory. „Chtějí jen zůstat u moci. Režim se snaží zablokovat jednání,“ řekl šéf opoziční delegace. 

Každý podobný incident může narušit křehký stav, který teď v Ženevě panuje. Obě strany se v posledních dnech vůbec poprvé sešly u jednoho stolu. Stále se do sebe ale tvrdě opírají a obviňují se z porušování příměří. 

Zástupce OSN Stafan de Mistura varoval, že útoků podobných homskému bude přibývat, pokud budou mírová jednání úspěšná. Teroristické skupiny se podle něj právě tímto způsobem snaží celý proces narušit. Dosavadní výsledky pokusů o vyjednávání však byly beztak nulové. Zpravidla ztroskotaly na neshodách ohledně setrvání prezidenta Bašára Asada ve funkci.