Ptačí chřipku hlásí i severovýchod Španělska. Nechá utratit 17 tisíc kachen

Španělsko se přiřadilo k dalším státům Evropy, kde úřady objevily nákazu ptačí chřipkou typu H5N8. Katalánská vláda už plánuje utratit zhruba 17 tisíc kachen.

V severovýchodním Španělsku se objevily případy nákazy virem ptačí chřipky H5N8 u drůbeže. Oznámila to dnes katalánská vláda s tím, že vybito bude 17 tisíc kachen.

Centrální veterinární laboratoř v Algete u Madridu ve středu večer potvrdila nákazu u drůbeže pocházející z kachní farmy poblíž Girony.

Už v úterý byl z této katalánské oblasti hlášen výskyt jiného kmene ptačí chřipky po rozboru těla uhynulého čápa. Z preventivních důvodů se nyní provádějí kontroly v devíti farmách v Katalánsku.

Virus ptačí chřipky se od loňska šíří mezi drůbeží v Evropě. Byly kvůli němu vybity stovky tisíc kusů drůbeže a ptactva. V ČR se ptačí chřipka objevila začátkem letošního roku po deset letech. Nejprve byla potvrzena ohniska na jižní Moravě, následně se rozšířila do velké části státu.

Kvůli výskytu už na začátku února zakázalo dovoz z ČR třeba Rusko, Ukrajina, Srbsko, Mexiko nebo Izrael. Zákaz většinou platí pro zboží z krajů, kde se chřipka v chovech vyskytla. Například sousední Slovensko zatím zaznamenalo přes 60 případů tohoto onemocnění.

Virus takzvané ptačí chřipky se poprvé objevil v Hongkongu v roce 1997. Od té doby se rozšířil mezi drůbeží zpočátku hlavně v Asii a pak po celém světě. Vakcinace v chovech se neprovádí, je dokonce zakázaná. Postižená hejna se likvidují.