Exšéf MMF dostal v kauze zneužívání kreditek čtyři a půl roku vězení

Na čtyři a půl roku do vězení poslal španělský soud někdejšího ministra a poté šéfa Mezinárodního měnového fondu (MMF) Rodriga Rata, který byl zapletený do případu zneužívání kreditních karet. V kauze je obviněných 66 lidí.

Španělská policie zatkla Rodriga Rata
Zdroj: ČTK/EFE Autor: Ballesteros

V případu šlo o zneužívání kreditních karet pro soukromé účely manažery a členy správní rady banky Bankia, která v době převzetí státem v roce 2012 spravovala přes deset procent vkladů v zemi.

Obvinění způsobili bance Bankia v letech 1999 až 2012 celkovou škodu 15,2 milionu eur (asi 410 milionů korun). K záchraně banky v roce 2012 využilo Španělsko pomoci od eurozóny.

Systém používání karet k platbám výdajů na reprezentaci, který v bance fungoval už dříve, se za vedení Miguela Blesy (2003–2010) a jeho nástupce Rata stal neprůhledným a manažeři ho nekontrolovatelně zneužívali. Celkem takto využívalo černé karty 85 lidí.

Rodrigo Rato stál v čele peněžního ústavu Bankia od února 2010 do května 2012 a vydávání takových karet stejně jako jeho předchůdce schvaloval. Karty zrušil až Ratův nástupce Ignacio Goirigolzarri v roce 2012.