PODÍVEJTE SE: V Singapuru pozorovali vzácnou „ohnivou duhu“

Obyvatele Singapuru překvapila mnohobarevná záře, kterou v pondělí odpoledne spatřili na obloze. Vzácný meteorologický jev, jenž dostal název „ohnivá duha“, trval asi čtvrt hodiny. Podle expertů vzniká pravděpodobně ve chvíli, kdy se sluneční světlo láme přes krystalky ledu v mracích.

„Začalo to jako malý oranžový kruh, který stále rostl a najednou hrál všemi barvami. Trvalo to asi patnáct minut a pak pomalu zmizel,“ citoval server BBC News Fazídu Mochtarovou, která pracuje v místním dětském centru.

Děti, rodiče i zaměstnance střediska prý „krásná a jedinečná duha“ nadchla. Na internetu se rychle rozšířily vtipy, že se meteorologický úkaz podobal mraženému mléčnému výrobku Paddle Pop, který je v barvě duhy a zvláštní popularitě se těší kromě Asie i v Austrálii a na Novém Zélandu.

U klasické duhy barevné oblouky vznikají lomem a vnitřním odrazem slunečního nebo měsíčního světla na vodních kapkách v atmosféře. Objevuje se často při bouřce.

„Ohnivá duha“ ale není ve skutečnosti duha. Jedná se o cirkumhorizontální oblouk, jenž vzniká pouze na oblacích typu cirrus, které jsou tvořeny malými ledovými krystalky. Sluneční paprsky pak musí oblakem projít v přesném úhlu, aby duhové barvy vůbec byly vidět. Jev se nejčastěji objevuje v Americe.