Ze silné Unie těží celý svět, řekl kanadský premiér v europarlamentu

Evropská unie je mimořádný projekt, který může sloužit jako model mírové spolupráce. Ve Štrasburku to řekl kanadský premiér Justin Trudeau. Ze silné Unie podle něj těží celý svět. Trudeau hovořil v Evropském parlamentu den poté, co europoslanci odsouhlasili obchodní dohodu mezi EU a Kanadou (CETA).

Video Studio ČT24
video

Trudeau v europarlamentu: Evropská unie je neuvěřitelný úspěch

Silný evropský hlas je zásadní, řekl Trudeau. „Jste důležitými hráči při řešení problémů, kterým čelíme jako mezinárodní společenství. Ze silné Unie těží ve skutečnosti celý svět,“ zdůraznil v europarlamentu.

Dal tak najevo, že jeho názor je odlišný od názoru nového amerického prezidenta, který v minulosti o významu a budoucnosti evropského projektu pochyboval.

Kanada a Evropská unie sdílí víru v demokracii, transparentnost a právní stát, v lidská práva, inkluzi a rozmanitost. „V dnešní době musíme vést globální ekonomiku,“ řekl Trudeau, který hovořil také o smlouvě CETA.

Naše dohoda může inspirovat další, míní kanadský premiér

„Pokud budeme úspěšní, CETA vydláždí cestu dalším ambiciózním obchodním dohodám. Pokud neuspějeme, může být taky vůbec poslední. Jde o klíčový moment,“ zdůraznil kanadský premiér.

Pro jeho zemi je smlouva důležitá, protože sníží závislost Kanady na USA jako vývozním trhu. Trumpovy kroky dělají Ottawě vrásky – americký prezident už odmítl Transpacifické partnerství (TPP) a chce nechat přepracovat i Severoamerickou dohodu o volném obchodu (NAFTA).

Dohodu kritizovala část politiků i veřejnosti kvůli obavám z možné ztráty pracovních míst či ekologickým dopadům. Podle Trudeaua ale nejsou obavy o pracovní pozice na místě, neboť hospodářský růst bude podnětem pro vytváření nových pracovních míst. „Velký prospěch z dohody bude mít střední třída, lidé živící rodiny. Velmi brzy uvidí její přínos,“ sdělil premiér.

Užší kontakty s Kanadou mohou EU otevřít dveře ke zlepšení vztahů se Spojenými státy, které po nástupu Trumpa nejsou příliš vřelé, řekl šéf europarlamentu Antonio Tajani. „Kanada je USA geograficky nejblíže a je pro ni jednodušší se domluvit se sousedem než pro nás. Premiér Trudeau byl například jedním z prvních politiků, s nimiž Trump po svém nástupu jednal,“ prohlásil Tajani.

Trudeau: CETA může pomoci nespokojeným voličům lídrů typu Trumpa

Tendence k volbě lídrů typu Trumpa, kterého do prezidentské funkce vynesly hlasy nespokojených lidí obávajících se o svou budoucnost, jsou viditelné i v Kanadě a evropských zemích, podotkl pak kanadský premiér.

„Naším úkolem je nyní zaměřit se právě na pomoc těmto lidem, na vytváření pracovních míst,“ řekl kanadský lídr, podle něhož by vítr z plachet podobným populistickým politikům mohla vzít i právě uzavřená dohoda.