Kreml chce od Fox News omluvu za slova o zabijákovi

Kreml se ohradil proti vyjádření moderátora americké televize Fox News, který označil ruského prezidenta Vladimira Putina za zabijáka. „Považujeme podobné výrazy zpravodaje Fox News za nepřípustné a urážlivé,“ prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov. Kreml by podle něj chtěl, aby se televize Putinovi omluvila.

Dmitrij Peskov
Zdroj: Reuters Autor: Serge Karpuchin

Putina za „zabijáka“ označil moderátor Fox News v nedělním rozhovoru s americkým prezidentem. Reakci Donalda Trumpa se Peskov rozhodl „ponechat bez komentáře“.

„Je hodně vrahů. Také my tu máme hodně vrahů. Myslíte, že naše země je tak nevinná?“ reagoval Trump na prohlášení moderátora Fox News, že Putin je zabiják. Už předtím Trump řekl, že ruského prezidenta respektuje.

Putin, který ovládá ruskou politiku už sedmnáct let, je některými svými kritiky obviňován i z toho, že prý vydal rozkazy k zabití svých kritiků. Kreml a Putin tato nařčení odmítají.

Když loni v lednu britský soudce usoudil, že Putin „pravděpodobně“ schválil zavraždění zběhlého důstojníka tajné služby Alexandra Litviněnka v Londýně, Trump prohlásil, že neviděl „žádné důkazy“ Putinovy viny.

Ruský a americký prezident spolu hovořili telefonicky předminulou sobotu. Bílý dům k telefonátu uvedl, že je začátkem zlepšování vztahů mezi USA a Ruskem. Oba státníci prý hovořili o spolupráci v boji proti terorismu či o Sýrii. O sankcích uvalených Západem na Rusko kvůli ruské anexi Krymu ale podle Bílého domu nemluvili.