Louvre se po pátečním teroristickém útoku otevřel návštěvníkům

Pařížské muzeum Louvre se v sobotu dopoledne opět otevřelo poté, co úřady oblíbený cíl turistů uzavřely v pátek kvůli teroristickému útoku. Podle agentury AFP přišel první víkendový den stejně velký počet zájemců jako obvykle. Útočník, který byl postřelen, je už podle agentury AFP mimo ohrožení života, nemůže ale komunikovat a být vyslýchán.

Útočník, jenž u vchodu do muzea Louvre mačetou lehce poranil člena vojenské hlídky a byl hned zneškodněn, měl u sebe batohy, které mohly obsahovat nálože. Pyrotechnici, kteří v nich ale nic nebezpečného nenašli, preventivně prohledali i další prostory muzea.

V Louvru bylo v pátek v době incidentu kolem dvanácti set osob. Nikomu se nic nestalo, lidé jen museli čekat několik hodin na to, až pyrotechnici odvolají poplach kvůli možné pumové hrozbě.

Oblast kolem Louvru byla několik hodin po incidentu opět zpřístupněna veřejnosti, samotné muzeum zůstalo uzavřené až do druhého dne.

„Muzeum Louvre se otevírá v sobotu 4. února 2017 od 10:00. Děkujeme našim návštěvníkům za porozumění a podporu.“

vedení muzea Louvre

Střelba u jednoho z nejnavštěvovanějších muzeí vyvolala u přítomných obavy, ale ne paniku. Rychlost, s jakou se Paříž po útoku vrátila k normálnímu životu, podle agentury Reuters ukázala, že francouzská metropole se nechtěně, ale stoicky musela naučit žít s extremistickou hrozbou.

„Během několika hodin se rozhlasové stanice vrátily ke zprávám o bouřích sužujících západní pobřeží a o dopravě v době školních prázdnin,“ uvedla britská tisková agentura.

Útok na vojenskou hlídku

Pachatel za pokřiku Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký) v pátek dopoledne zaútočil mačetou na dva vojáky, kteří v Louvru hlídkovali. Jeden člen hlídky na něj několikrát vystřelil.

Útočník byl vážně zraněn na břiše. Krátce po incidentu byl jeho zdravotní stav kritický, nyní je podle lékařů již mimo ohrožení života. Je však stále připojen na přístroje a není s to komunikovat, řekl zdroj AFP.

Policie zajišťuje oblast v Louvru v souvislosti s útokem
Zdroj: Reuters
Autor: Christian Hartmann

Představitel egyptského ministerstva vnitra podle agentury AP potvrdil, že útočníkem je Egypťan Abdalláh Ridá Rifáí Hamamí. Káhira odsoudila tento útok, který je podle Egypta a Francie teroristickým činem a k němuž se nikdo nepřihlásil. Vyšetřovatelé zkoumají, zda útočník jednal z vlastního rozhodnutí, nebo na něčí pokyn.

Deník Le Parisien uvedl, že Egypťan pochází z dobré rodiny a na sociálních sítích se představoval jako ženatý obchodník firmy pro rozvoj životního prostředí a fanoušek fotbalového klubu Bayern Mnichov a filmu Sám doma.

Minulou sobotu si však zakoupil dvě mačety v jednom obchodu se zbraněmi v 11. pařížském obvodu, kde žije početná arabská komunita, a hodiny před útokem u Louvru posílal stále více nábožensky zaměřených zpráv na síti Twitter.

„Vyjednávání není možné. Nejsou možné žádné kompromisy, žádné přetvařování. Rozhodně není možné se vrátit. Ve válce není míru,“ napsal podle pařížského listu v jednom ze svých posledních vzkazů. 

„Egyptská vláda a egyptský lid stojí po boku francouzské vlády a francouzského lidu,“ uvedlo v prohlášení egyptské ministerstvo zahraničí. Podobně se vyjádřily i Spojené arabské emiráty. Egypt navíc vyzval mezinárodní společenství, aby zdvojnásobilo úsilí v boji proti terorismu.

Otec Hamamího prohlásil, že ho páteční zpráva o synovi šokovala. Odmítl tvrzení, že syn je radikál, a obvinil francouzskou vládu, že se obviněním snaží ospravedlnit, že vojáci stříleli. „Je to normální mladík, otec sedmiměsíčního dítěte,“ zdůraznil otec. V rozhovoru pro dubajskou televizi dodal, že se bojí o jeho život.