Vládní vojáci v Jemenu nechali území Al-Káidě. Nedostali žold

Bojovníci teroristické sítě Al-Káida obsadili tři oblasti v jižním Jemenu. Využili odsunu provládních jednotek, které tak protestovaly proti tomu, že jim vláda dluží žold. Al-Káida využívá chaosu, jenž přináší válka mezi jemenskými šíity a vládou prezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hádího.

Příslušníci jemenské armády
Zdroj: Reuters Autor: Fawaz Salman

Zástupce místních kmenů oznámil, že teroristé ve čtvrtek večer pronikli do měst Laudar, Šakra a Ahvar v jihojemenské provincii Abján. Teroristé v Abjánu postavili kontrolní stanoviště a vyhodili do vzduchu stanice místní policie.

„Naši bojovníci si stěžují, že jim chybějí také zbraně pro boj s radikály, kteří zintenzivnili útoky,“ citovala AFP svůj zdroj. Místní kmeny se obávají, že se extremisté pokusí zmocnit provinčního střediska Zindžibár, odkud je prezidentovy jednotky stejně jako z celé provincie Abján vytlačily už loni.

Do bojů v Jemenu je od jara 2015 zapojena mezinárodní letecká koalice, kterou vede Saúdská Arábie. Kvůli zvýšené aktivitě Al-Káidy její letadla v noci zaútočila na cíle v Laudaru, kde teroristé ve čtvrtek přepadli policejní konvoj.

Al-Káida stejně jako samozvaný Islámský stát (IS) využívá chaosu způsobeného občanskými boji. Odnož Al-Káidy na Arabském poloostrově, která v minulosti měla hlavní stan v Jemenu, je považována za jednu z nejnebezpečnějších. Její bašty bývaly hlavně na jihu země.

Americká armáda potvrdila civilní oběti víkendového útoku

Americká armáda přiznala civilní oběti útoku, který v Jemenu proběhl minulý víkend s cílem zasáhnout místní pobočku teroristické sítě Al-Káida. Prezident Donald Trump, který zásah nařídil jako svou vůbec první vojenskou akci, vzdal o několik hodin dříve na vojenské základně ve státě Delaware hold členovi speciálního komanda, který při útoku zahynul. Kritici z armádních řad tvrdí, že zbytečně zemřelo několik lidí, neboť operace nebyla dostatečně připravena.

Velitelství americké armády uvedlo, že při útoku byli „pravděpodobně zabiti“ civilisté, mezi nimiž mohly být i děti. „Možné civilní oběti, o nichž víme, byly zřejmě zasaženy vzdušnou palbou, která byla povolána na pomoc americkým jednotkám,“ sdělilo v prohlášení velitelství blízkovýchodních a asijských operací amerického vojska.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Časová osa jemenské operace

Trump se na návštěvě základny vojenského letectva v delawarské metropoli Dover setkal s příbuznými Williama Owense, který byl členem komanda Navy SEALS zasahujícího proti místní buňce Al-Káidy v Jemenu. Setkání, během něhož byly na základnu dopraveny Owensovy pozůstatky, se odehrálo bez přítomnosti médií.

Kritici z řad armády citovaní agenturou Reuters tvrdí, že operace nařízená Trumpem v neděli byla špatně připravena, což stálo Owense život. Akce byla podle tří armádních zdrojů Reuters nedostatečně zpravodajsky zajištěna ani neměla odpovídající pozemní podporu. Útočící komando se kvůli tomu prý setkalo s nečekaně silnou obranou a čelilo odstřelovačům či nášlapným minám. Tři američtí vojáci byli zraněni.

Vedle čtrnácti radikálů navíc podle místních lékařů zahynula i řada nevinných lidí včetně deseti žen a dětí. Byla mezi nimi i dcera radikála Anwara al-Awlakiho, kterého v roce 2011 zabil při náletu americký bezpilotní letoun.