Rusové oznámili, že překazili teroristický útok během hokejového šampionátu v Moskvě

Ruským tajným a bezpečnostním službám se loni podařilo zabránit více než čtyřem desítkám teroristických zločinů, včetně pokusu o atentáty během hokejového mistrovství světa. Oznámil to Igor Kuljagin z Národního protiteroristického výboru (NAK).

Hokejový šampionát se konal loni v květnu v Moskvě. Teroristy z řad radikálního uskupení Islámský stát – podle televize Life šlo o dva ozbrojence – se podle Kuljagina podařilo zatknout v ruské metropoli 2. května.

Média připomínají, že o čtyři dny později tajná služba FSB informovala o zadržení skupiny občanů středoasijských zemí, kteří podle úřadů připravovali sérii teroristických útoků v moskevském regionu během květnových svátků, a to na pokyn „pohlavárů mezinárodních teroristických organizací působících v Sýrii a Turecku“.

Koncem loňského roku také zadržely tajné služby v Dagestánu členy teroristické buňky Islámského státu, která chystala útoky v Moskvě na Nový rok a pravoslavné Vánoce. „Oběťmi těchto strašlivých zločinů se mohly stát tisíce lidí,“ prohlásil Kuljagin.

Operace FSB proti členům teroristické buňky
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS

Odvráceno mělo být přes 40 atentátů 

Celkem se loni podařilo podle NAK odvrátit více než 40 teroristických útoků, a to i v Petrohradu, Krasnojarsku a severokavkazském Ingušsku. Jeden z útoků se prý chystal u francouzského velvyslanectví v Moskvě.

Ruské bezpečnostní složky prý celkem zneškodnily více než 140 teroristů a 24 jejich velitelů. Zadržely přes 900 ozbrojenců a jejich pomocníků, zabavily více než 100 kilogramů výbušnin, zneškodnily 199 improvizovaných bomb a zničily skoro 50 dílen a laboratoří na výrobu zbraní a výbušnin.

Dopadly také 34 verbířů, rekrutujících nové teroristy, a zabránily 86 ruským občanům vycestovat do zahraničí, kde se chtěli přidat k teroristům. Úřady rovněž zmrazily účty dvou tisíc lidí, podezřelých z financování teroristů, a zablokovaly zhruba 26 tisíc extremistických webů.