Britská vláda představila návrh zákona umožňujícího spustit odchod z EU

Britská vláda v parlamentu představila stručný návrh zákona umožňujícího kabinetu spustit proces odchodu země z Evropské unie. O normě, která má podle BBC pouhých 133 slov, začnou poslanci jednat v úterý 31. ledna. Vyjádření parlamentu k zahájení takzvaného brexitu, které konzervativní vláda plánuje na konec března, nařídil v úterý nejvyšší soud.

Britská premiérka Theresa Mayová
Zdroj: REUTERS Autor: Kirsty Wigglesworth

„Věřím, že parlament, který schválil referendum (o brexitu), bude rozhodnutí britského lidu respektovat a zákon rychle schválí,“ řekl poslancům ministr pro brexit David Davis s odkazem na červnové lidové hlasování, v němž se Britové vyslovili pro rozluku s Unií.

Zákon bude Dolní sněmovna projednávat i ve středu, pak se jím budou zabývat příslušné výbory a 8. února by měli poslanci text schvalovat. Poté zákon poputuje do Sněmovny lordů a ke královně.

Opoziční poslanci si stěžují na málo času k projednání

Skutečnost, že parlament má mít na projednání zákona celkem jen pět dnů, kritizovali opoziční poslanci. Označovali to za nepřijatelné, „ostudu“ a „pohrdání parlamentem“. Vládní poslanci ale argumentovali tím, že zákon má pouhé dva odstavce.

Velká Británie a její odchod z Evropské unie
Zdroj: ČT24

Stínový ministr pro brexit Keir Starmer uvedl, že jeho Labouristická strana bude mimo jiné usilovat o schválení dodatku k zákonu, který stanoví, že vláda premiérky Theresy Mayové musí poslancům podávat pravidelné zprávy o rozhovorech s Bruselem v intervalu „ne delším než dva měsíce“.

Labouristé ale už dříve slíbili, že zákon blokovat nebudou. Vůdce strany Jeremy Corbyn do něj chce nicméně prosadit dodatek požadující záruku přístupu na jednotný trh a ochranu pracovníků. Své návrhy hodlá představit také Skotská národní strana (SNP).

Ministr pro brexit Davis odmítl upřesnit termín, kdy vláda v parlamentu zveřejní takzvanou bílou knihu, v níž nastíní své plány týkající se brexitu. To dlouho požadovali především opoziční poslanci, ale i někteří konzervativci, a Mayová s představením dokumentu ve středu souhlasila.

V parlamentu však zazněly požadavky, aby vláda bílou knihu zveřejnila ještě před tím, než se poslanci začnou zabývat brexitovým zákonem. Davis v této souvislosti uvedl, že dokument bude „zveřejněn co nejdříve to půjde“.