Trump nechá vyšetřit, jestli nevolil, kdo neměl. Volební proceduru případně upraví

Americký prezident Donald Trump chce nechat zevrubně prověřit případy možných volebních podvodů, za které označil opakované hlasování, volební účast přistěhovalců bez dokladů či volební registraci zemřelých lidí. O svém záměru informoval na Twitteru. Později Bílý dům dodal, že prošetření se nebude týkat jen voleb z roku 2016.

Volby ve Spojených státech
Zdroj: ČTK/AP Autor: Shelpy Lum

„Požádám o rozsáhlé vyšetřování,“ napsal Trump. „Podle výsledků pak zlepšíme naše volební procedury!“ dodal.

Podle Reuters vyšetřování Trump žádá i přes závěry řady studií, podle kterých dochází k machinacím či podvodům v amerických volbách pouze vzácně.

Video Zprávy v 16
video

Martin Řezníček: Z Republikánské strany zní hlasy, aby už volby nechal být

V prezidentských volbách Trumpova soupeřka Hillary Clintonová dostala více hlasů, Trump ovšem ovládl klíčové státy, a z hlasování tak vyšel vítězně.

Krátce poté prohlásil, že pokud by se odečetly miliony lidí, kteří volili nelegálně, volby vyhrál i na počet hlasů. Vážné volební podvody se podle něj staly ve Virginii, New Hampshire a Kalifornii. 

Trump v úterý také uvedl, že se 2. února chystá vybrat nástupce po konzervativním soudci nejvyššího soudu Antoninu Scaliovi, který zemřel před rokem. V užším výběru je trojice soudců amerického odvolacího soudu.