V Německu zasahovali proti ultrapravici. Při razii policie zadržela dva muže

Německá policie při raziích v několika spolkových zemích včetně Berlína zadržela dva muže, které podezřívá z vytvoření krajně pravicové teroristické skupiny. Celkem policie obvinila z členství ve skupině sedm lidí. Při domovních prohlídkách u nich našla zbraně, munici a výbušniny. Poznatky o konkrétních plánech na útoky ale úřady zatím nemají.

Vyšetřování je podle informací DPA zaměřeno proti takzvanému hnutí říšských občanů, které obecně považuje nynější spolkovou republiku za nelegitimní stát. Hnutí se také hlásí k někdejší výmarské ústavě Německé říše z roku 1919, případně k pruské minulosti.

K domovním prohlídkám podle médií přistoupili policisté vedle berlínské čtvrti Moabit také ve spolkových zemích Dolní Sasko, Braniborsko, Sasko-Anhaltsko, Porýní-Falc a Bádensko-Württembersko. Celkem se akce účastnilo kolem 200 policistů.

Během razie policie zadržela dvaašedesátiletého muže ze Schwetzingenu ve spolkové zemi Bádensko-Württembersko a jednoho dalšího muže, o kterém však státní zastupitelství žádné podrobnosti nesdělilo. Hlavní podezřelý se podle německých médií označoval za „keltského druida“.

Celkem policie viní z členství v této teroristické organizaci šest mužů ve věku 35 až 66 let, sedmý, kterého rovněž obvinila, ji podle ní pouze podporoval. Obvinění byli ve vzájemném kontaktu prostřednictvím sociálních sítí. Útoky na policisty, žadatele o azyl a židy údajně chystali od jara loňského roku, konkrétní plány ale podle dosavadních informací neměli.

Berlínský deník B.Z. poznamenal, že policisté z prohledávaných bytů odnášeli mimo jiné elektronické přístroje a počítače. Státní zastupitelství později informovalo, že se v bytech se nalezly také zbraně, munice a výbušniny. O jaký druh výbušniny přesně šlo, ale generální prokuratura zatím neuvedla.

Vedle ultrapravice úřady řeší také islamisty

Německo zpřísnilo bezpečnostní opatření zejména po incidentu, kdy zemřelo na jednom z berlínských vánočních trhů 12 lidí. Bezpečnostní složky nyní registrují přes 500 radikálů, kteří by mohli spáchat útok.

Polovina z nich se nyní nenachází na německém území. U 62 radikálů bylo rozhodnuto o okamžité deportaci ze Spolkové republiky.

Jedním z těchto extremistů byl v minulosti také Tunisan Anis Amri, který zaútočil v Berlíně. Ani pozornost, kterou mu úřady věnovaly, však nestačila k tomu, aby se útoku předešlo. Postup při vydávání podezřelých extremistů má být proto do budoucna jednodušší.