Chybný úder nigerijské armády zabil minulý týden v táboře 115 lidí

Nigerijská armáda minulý týden omylem zabila 115 uprchlíků a humanitárních pracovníků, nikoliv 236, jak informovaly web BBC a nigerijské záchranné služby. Nový, ale špatný odhad podle nigerijských úřadů vznikl chybným sečtením mrtvých a zraněných, upřesnil web BBC.

Nigerijský uprchlický tábor po zásahu armády
Zdroj: Reuters Autor: MSF

Na uprchlický tábor na severovýchodě země 17. ledna omylem zaútočila nigerijská armáda, která si ho spletla s pozicemi teroristické skupiny Boko Haram. Je to poprvé, co nigerijská armáda přiznala, že při bombardování udělala chybu a zabila civilisty. Podle místních zdrojů ale nejde o první případ, kdy přišli civilisté o život v boji armády proti extremistům.

Lékaři bez hranic původně odhadovali, že při náletu přišlo o život zhruba 90 lidí, ale zároveň upozornili na to, že by se konečná bilance mrtvých mohla blížit až ke 170. Mnoho vážně zraněných bylo nuceno v táboře čekat na lékařskou pomoc.

Pouhé dva dny po bombardování na tábor zaútočili islamisté z Boko Haram, nigerijské armádě se ale podařilo tábor ubránit.

Islamistická skupina Boko Haram terorizuje severovýchod Nigérie i příhraniční oblasti sousedních států; v této oblasti chce vytvořit náboženský stát založený na islámském právu šaría.

V posledních sedmi letech si násilí páchané Boko Haram v Nigérii vyžádalo více než 20 tisíc obětí a asi 2,6 milionu osob bylo nuceno opustit své domovy. Zhruba pět milionů lidí hladoví.