Senát USA schválil nominaci Pompea do funkce ředitele CIA

Americký Senát potvrdil v druhém termínu jasnou většinou 66 ku 32 hlasům nominaci Mikea Pompea do funkce ředitele mocné Ústřední zpravodajské služby (CIA). Uvedla to agentura Reuters. První páteční schvalování zablokovala opozice. Blízko k potvrzení nominace má i Rex Tillerson, nominovaný na post ministra zahraničních věcí.

Video Studio 6
video

Americký Senát schválil Pompea v čele CIA

Demokratičtí senátoři v pátek protestovali proti podle nich příliš rychlému potvrzování kandidátů nového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vzepřeli se zvlášť proti potvrzení Pompea do funkce ředitele CIA a požadovali, aby bylo na „prověření a diskusi“ ohledně Pompeovy nominace vyčleněno více času.

Pompeo podle agentury AP povede CIA v kritické době pro národní bezpečnost, kdy tradičně nestranná agentura byla vržena do politické arény. Trump se v minulých měsících rád vyjadřoval k činnosti CIA, často kriticky. Podle stanice BBC bude prvořadým úkolem Pompea vytvořit účinný vztah mezi CIA a Trumpem.

Pompeo, který se hlásí k republikánskému konzervativnímu hnutí Tea Party, zasedá od roku 2011 ve Sněmovně reprezentantů USA za stát Kansas. Proslul jako kritik mezinárodní dohody s Íránem o jeho jaderném programu a v Kongresu proti ujednání hlasoval.

Zahraniční výbor Senátu schválil nominaci Tillersona

Blízko k potvrzení ve funkci je i pravděpodobný nový šéf americké diplomacie Rex Tillerson. Nominaci někdejší hlavy ropné firmy Exxon Mobil odsouhlasil zahraniční výbor Senátu, byť to bylo těsným poměrem 11 ku deseti hlasům. Pro Tillersona hlasovali všichni přítomní republikáni, proti byli všichni opoziční demokraté. Konečné rozhodnutí je na Senátu, který nominaci nejspíše také schválí.

Trump si vybral za ministra zahraničí Tillersona, přestože i mezi republikány čelil tento muž kritice, že udržoval v nedávné minulosti s Ruskem přátelské vztahy a od prezidenta Vladimira Putina dokonce dostal řád.

Pravděpodobný hlavní kritik Tillersona floridský senátor Marco Rubio ale sdělil, že bude Trumpovu volbu respektovat. Podle politických komentátorů je tak pravděpodobné, že jeho nominace v Senátu projde.

Rubio změnil postoj krátce poté, co Tillerson Rusko označil za hrozbu a zábor Krymu za protiprávní akci. „Přes mé výhrady podpořím Tillersonovu nominaci ve výboru a v celém Senátu,“ řekl podle agentury AP republikán Rubio, který měl s Tillersonem při jeho slyšení před výborem začátkem měsíce ostrou výměnu názorů.