Uprchlý vládce Gambie prý vybílil státní pokladnu, hledá se přes 11 milionů dolarů

Státní pokladna po útěku dlouholetého vládce zeje prázdnotou, oznámil zvláštní poradce nového prezidenta Gambie Adamy Barrowa. Do exilu se uchýlil bývalý lídr Yahya Jammeh o víkendu. Podle Barrowa si v posledních týdnech nakradl 11,4 milionu dolarů (290 milionů korun).

Bývalý vládce Gambie Yahya Jammeh
Zdroj: REUTERS Autor: Carlos Garcia Rawlins

„Podle informací, které jsme obdrželi, nejsou ve státní pokladně žádné peníze,“ uvedl nový prezident Barrow. Na Jammehův příkaz bylo podle poradce přepraveno nákladním letadlem do zahraničí různé drahé zboží, včetně luxusních automobilů.

Po 22 letech v čele země a šesti týdnech politické krize Jammeh s členy své rodiny odletěl v sobotu večer z letiště v Banjulu na palubě soukromého letadla. Po prosincových prezidentských volbách odmítl Jammeh uznat, že jeho soupeř Barrow zvítězil.

K odchodu ho přiměl až tlak členů Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS). Do Gambie ve čtvrtek vstoupily ozbrojené síly Senegalu, Nigérie, Ghany, Mali a Toga, aby zajistily předání moci Barrowovi. Ten zatím zůstává kvůli zajištění vlastní bezpečnosti v Senegalu, do vlasti se ale hodlá vrátit co nejdříve.

Yahya Jammeh na letišti v Banjulu před svým odletem ze země
Zdroj: Reuters
Autor: Thierry Gouegnon

Jammeh se dostal k moci v roce 1994 pučem. Organizace na ochranu lidských práv jej obviňují ze smrti mnoha politických odpůrců, z potlačování práv homosexuálů a také z přísného přístupu k médiím.

Barrow, za kterým ve volbách stálo osm opozičních stran, již dříve řekl, že plánuje zvrátit řadu domácích i zahraničněpolitických kroků svého předchůdce. Zrušit chce například rozhodnutí, jímž Jammeh prohlásil Gambii za islámskou republiku. Chystá se také zastavit ohlášený odchod země z Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu.

Zároveň podle svého mluvčího požádá o opětovné přijetí Gambie do britského Společenství (Commonwealthu), organizace volně sdružující někdejší dominia Spojeného království.