Mayová se vyhnula vyjádření o neúspěšném raketovém testu. Zatajila, že střela mířila na USA?

Britská vláda čelí podezření, že poslancům zatajila neúspěšný test jaderné rakety, který se uskutečnil jen pár týdnů před klíčovým hlasováním parlamentu o obnovení flotily jaderných ponorek. Sama premiérka Theresa Mayová v nedělním televizním rozhovoru pro BBC opakovaně odmítla říci, zda o incidentu věděla v době, kdy vybízela poslance nákladný program schválit.

Archivní snímek britské jaderné ponorky HMS Vanguard s jadernými raketami Trident
Zdroj: ČTK/PA

List Sunday Times s odvoláním na nejmenovaného vysoce postaveného představitele královského námořnictva napsal, že červnová zkouška rakety Trident II D5 bez jaderné hlavice, podniknutá u Floridy, odhalila „vážnou vadu“.

„Příčina zůstává přísně tajná (…), ale po odpálení z ponorky HMS Vengeance, jedné ze čtyř britských jaderných ponorek, se střela prý odklonila z naprogramované dráhy a zamířila na Spojené státy. To je docela katastrofální chyba, projevená při prvním testu za čtyři roky. Vyvolalo to paniku v nejvyšším politickém a vojenském velení,“ uvedl zdroj.

Downing Street se podle něj rozhodl případ zamést pod koberec, protože vláda si uvědomovala, že zveřejnění této informace by poškodilo věrohodnost britského jaderného odstrašování.

„Je dost katastrofální chyba, když raketa zamíří špatným směrem,“ okomentoval odhalení vůdce opozice, labourista Jeremy Corbyn, který dlouho bojuje za jaderné odzbrojení. Za „nesmírně vážné téma“ považuje celou kauzu i skotská premiérka Nicola Sturgeonová a požaduje po britské vládě její objasnění a prošetření. 

Premiérka opakovaně odmítla odpovědět

Mayová se v BBC vyhnula odpovědi na otázku, zda o incidentu věděla, když loni v červenci poslanci po jejím naléhání a pětihodinové rozpravě odhlasovali obnovu zastarávající flotily ponorek s jadernými střelami Trident. Tento program, který má podle premiérky zajistit Británii setrvání v roli jaderné velmoci, si podle agentury AFP vyžádá nejméně 41 miliard liber (asi 1,2 bilionu Kč). Proti hlasovala více než stovka z 650 poslanců, zejména skotští nacionalisté a někteří opoziční labouristé.

„V naše střely Trident mám naprostou důvěru,“ prohlásila předsedkyně vlády a dodala, že zkoušky raket se prováděly ustavičně a pravidelně.

Podle deníku Sunday Times bylo v tomto století z ponorek odpáleno jen pět raket, protože každá zkouška stojí 17 milionů liber (asi 531 milionů Kč).

Námořnictvo potvrdilo, že v červnu se konala rutinní zkouška odpálení nevyzbrojené rakety Trident, kterou ponorka Vengeance a její posádka úspěšně zvládli. „Máme naprostou důvěru v náš program jaderného odstrašení,“ ujistilo, ale dalších podrobností se s odvoláním na zájmy národní bezpečnosti zdrželo.

  • Británie je spolu s USA a Francií jednou ze tří členských zemí NATO vlastnících jaderné zbraně.