Chile bojuje s rozsáhlými požáry. Na postižených místech byl vyhlášen výjimečný stav

Chile kvůli rozsáhlým požárům vyhlásilo v postižených místech výjimečný stav. Od pátku při nich shořelo 50 000 hektarů pozemků a ohroženo je několik měst, továren a vinohradů. Hasiči bojují s požáry na 18 místech v centru a na jihu země od pátku.

Požár podél cesty u chilského města Hualane
Zdroj: Reuters Autor: Cristobal Hernandez

Hašení komplikuje vítr a horké počasí. Vůbec největší škody požáry napáchaly v okolí Pumanque, které leží 140 kilometrů od metropole Santiaga de Chile. V tamní zemědělské oblasti shořelo 24 000 hektarů.

Prezidentka Michell Bacheletová oznámila, že požádala ministra vnitra, aby vyznačil ohrožené zóny a vyhlásil v nich výjimečný stav.

Hustý kouř se dostal až nad chilské hlavní město. Na televizních záběrech je vidět vrtulníky a letadla, které se snaží požáry hasit.

Podle lesní správy vznikly požáry kvůli lidské činnosti, ale zatím není jasné, zda šlo o úmysl. Správa také oznámila, že uzavře všechny národní parky mezi oblastmi Coquimbo na severu a Biobio v centrální části země. Požáry jsou zatím v blízkosti parků, ale žádný z nich ještě nebyl zasažen.