Lavina zavalila v Rakousku čtyři Čechy, dva zemřeli

Dva Češi ve věku mezi 30 a 40 lety přišli o život pod lavinou v horském středisku Wildgerlostal u Krimmlu v rakouském Salcbursku. Pod sněhem skončili celkem čtyři čeští turisté, oznámila rakouská horská služba. Zatímco dva se dokázali ze sněhu včas vyhrabat, druhé dva se již oživit nepodařilo.

Video Lavina zavalila v Rakousku čtyři Čechy, dva zemřeli
video

Události: V Rakousku zemřeli pod lavinou dva Češi

Dvojice, které se podařilo dostat ze sněhové masy svépomocí, ještě před příjezdem záchranářů objevila dalšího ze zasypaných a začala ho oživovat. Po příjezdu horské služby byl nalezen i čtvrtý z Čechů. Pokusy o jejich resuscitaci už byly neúspěšné.

Podle záchranářů se nevytvořila pod sněhem vzduchová kapsa, která by zasypaným pomohla přežít. Do Česka by mohla být jejich těla převezena v pondělí nebo v úterý.

„Ti, co pád laviny přežili, jsou v pořádku. Nepotřebují žádnou asistenci ani lékařskou službu a sami se po vlastní trase vypraví automobilem zpátky do České republiky,“ oznámila mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

/*json*/{"map":{"lat":47.23788405732641,"lng":12.20840598834986,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":47.22073400756185,"lng":12.178001403808594,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Podle rakouské horské služby se čtveřice Čechů vydala na túru bez nouzového vybavení, tedy lavinového vyhledávače a batohu, který se v okamžiku pádu laviny nafoukne a člověku pomůže zůstat na povrchu.

Kvůli chybějícímu vyhledávači se dokonce zpozdil příjezd horské služby. „Horská služba, která byla zalarmována, dostala nejprve špatnou informaci, teprve pak přišla ta správná o tom, kde přesně k sesuvu laviny došlo,“ uvedla Maria Riedlerová z horské služby Salcburska.

Ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že Češi šli po vyznačené trase. Lavina je zastihla na cestě k Zittauer Hütte ve výšce 1700 metrů nad mořem. Sněhová masa se zřejmě uvolnila bez cizího zavinění.

Druhá lavina zasáhla v Salcbursku skupinu čtyř rakouských lyžařů, která sníh uvolnila, když v oblasti Pfeifferköpf u Brambergu sjížděla svah mimo vyznačené tratě. Masa sněhu jednoho z nich zasypala a lyžař utrpěl vážná zranění.

Aktualizované informace o stupních lavinového nebezpečí v Rakousku jsou dostupné na webových stránkách Lawineninfo. Na jihu a východě země je aktuálně riziko nízké, na západě platí v horách třetí stupeň z pětibodové škály.