Jihokorejská policie zatkla ministryni kultury. Kvůli černé listině umělců kritických vůči prezidentce

Jihokorejská policie zatkla ministryni kultury Čche Jun-sun kvůli obvinění, že sestavila černou listinu umělců kritických k nyní již sesazené prezidentce Pak Kun-hje. Na seznamu bylo kolem deseti tisíc jmen. Ministryně následně podle agentury Jonhap podala demisi, kterou premiér okamžitě přijal.

Bývalá jihokorejská ministryně kultury Čche Jun-sun
Zdroj: Reuters

Soulská prokuratura vydala na ministryni zatykač mimo jiné kvůli obvinění ze zneužití pravomocí veřejného činitele. Listina měla sloužit k orientaci úřadů při rozhodování o tom, komu neudělit státní dotace na uměleckou činnost v oblasti divadla, hudby či literatury.

Na seznamu jsou jména nositelů mezinárodních cen, jako je literární Man Bookerova cena pro spisovatelku Han Kang nebo cena Grand Prix z mezinárodního filmového festivalu v Cannes pro režiséra Pak Čan-uka.

Sesazenou prezidentku čeká výslech 

Prezidentku Pak Kun-hje parlament v prosinci dočasně odvolal kvůli korupčnímu skandálu kolem její důvěrnice Čche Son-sil, která zneužívala vlivu k vlastnímu finančnímu obohacování. O dalším setrvání prezidentky ve funkci definitivně rozhodne ústavní soud, který už začal záležitost projednávat.

Úřad speciálního žalobce hodlá začátkem února sesazenou prezidentku vyslechnout. Ta už dříve prohlásila, že s výslechem speciálního žalobce bude souhlasit, zároveň opakovaně popírá, že by se dopustila jakéhokoli pochybení.

Čche Son-sil zřejmě dostala možnost zasahovat do státních záležitostí, ačkoli neměla žádnou oficiální funkci. Přítelkyně hlavy státu čelí i podezření, že s využitím svých vazeb na hlavu státu nutila jihokorejské firmy, aby darovaly peníze nadacím, které ona sama řídila.

Čche Son-sil je nyní ve vazbě a v pondělí před soudem znovu popřela, že by se dopustila něčeho protizákonného.

I dosavadní ministryně  Čche Jun-sun je věrnou stoupenkyní sesazené prezidentky. Média jí dokonce dala přezdívku „Pačina Popelka“. Pod Pak Kun-hje sloužila také jako ministryně pro rovnost mezi pohlavími.