Vondra: Obama předává Trumpovi Ameriku, která má méně autority a méně vlivu

Působení Baracka Obamy v mezinárodní politice během jeho osmi let v Bílém domě hodnotí někdejší český velvyslanec ve Spojených státech Alexandr Vondra kriticky. „Nekonzistentnost je to klíčové slovo, kterým bychom ho mohli charakterizovat jako aktivního či neaktivního prezidenta v zahraniční politice,“ uvedl Vondra v pořadu Interview ČT24, jehož byl čtvrtečním hostem.

Barack Obama
Zdroj: ČTK/EFE Autor: Ernesto Arias

Zmiňovaná nekonzistentnost měla podle Vondry dopad na celkový obraz Spojených států ve světě, ve kterém už nepožívají takové autority jako dříve. „USA třeba dělaly i chyby, ale byly silným hráčem,“ vysvětlil exministr zahraničí a obrany, jenž upozornil na to, že Obama svému nástupci předává Ameriku s menší autoritou a vlivem.

„Patrné je to zejména v tzv. třetím světě. Kupříkladu Blízký a Střední východ jako tradičně krizová oblast, kde se Američané angažovali, ať už dobře nebo špatně, ale prostě se angažovali tak, aby to nepřerůstalo v krizi, která ohrožuje ostatní,“ zdůraznil Vondra s tím, že zejména po rychlém stažení jednotek z Iráku zanechal Obama právě tuto oblast ve stavu, kdy „nás skutečně začíná vážně ohrožovat“.

Bývalý poradce Václava Havla vyčítá odcházející hlavě USA i neúspěšný pokus o tzv. reset vztahů s Ruskem. „Zapomněl přitom na jednu věc, a to že zahraniční vztahy jsou většinou transakční záležitostí, že to je 'něco za něco' – a on tu protihodnotu nedostal nebo si o ni neřekl,“ poznamenal Vondra ke vztahu mezi Washingtonem a Moskvou. 

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24 s Alexandrem Vondrou

Zároveň připojil svou domněnku, že Kreml dokázal šikovně využít americké slabosti pod Barackem Obamou. „Tam, kde Obama vyklidil pole a vytvořil jakési vakuum, tam do toho prostoru vstoupili Rusové. V Sýrii, teď v Libyi a nemluvě o Ukrajině a východní Evropě,“ řekl někdejší velvyslanec ČR v USA.

Nová strategie vůči Kubě? Ukáže čas, zda se risk vyplatil

Podle Vondry si pozitivnější hodnocení zaslouží Obamovo první funkční období, kdy se mu podařilo dostat americkou ekonomiku ven z finanční a hypoteční krize. K důležitým momentům druhé periody patřila dohoda o íránském jaderném programu a normalizace vztahů s Kubou. Teprve budoucnost odhalí, zda byly tyto diplomatické počiny šéfa Bílého domu opravdovým krokem správným směrem.

„Kubu považuji za otevřenou věc. Obama zde provedl riskantní krok a vsadil na to, že politika 'engagementu' bude změnám na Kubě více ku prospěchu věci než tuto zemi držet v nějaké izolaci. To se může projevit jako efektivní strategie, ale ukáže to až čas,“ uzavřel Vondra.