Mladí, bohatí a neklidní. Výstřelky ruské zlaté mládeže řeší už i politici

V Rusku se zvedá vlna pohoršení kvůli výstřelkům takzvané zlaté mládeže. Děti bohatých podnikatelů jezdí v luxusních vozech po Moskvě obrovskou rychlostí a ohrožují další účastníky silničního provozu. I přes zjevné porušování mnoha dopravních pravidel ale od soudů odcházejí jen s minimálními tresty.

Video Události
video

Lesk a bída zlaté mládeže v Rusku

Mají téměř vše, na co si vzpomenou. Přesto neváhají riskovat a prohánět se centrem Moskvy i dvousetkilometrovou rychlostí. Příslušníci tzv. zlaté mládeže provokují i tím, že se svou kuráží chlubí na sociálních sítích. Jejich mobily zachytí nejen jízdu v superrychlých autech, ale i honičky s policejními vozy.

Podobné eskapády už v minulosti skončily několikrát vážnou havárií – včetně obětí v nabouraných automobilech. Viníci ale většinou odchází od soudů s minimálním trestem 10 dnů za mřížemi.

Rodičům totiž nedělá problém zaplatit nejlepší advokáty a jejich schopnost najít v zákonech slabiny.

Video Horizont ČT24
video

Novinář Soukup z HN: Soukromý život elity je naprosté tajemství

Tam, kde ani obratnost v paragrafech nepomůže, si ale viníci nedělají těžkou hlavu. I když musí na obecně prospěšné práce a přijdou o řidičské průkazy, za volant usedají dál.

Při dopravních nehodách zemřelo v Rusku v roce 2015 více než 23 000 lidí. Dopravní policie se proto daleko více zaměřuje na nebezpečnou jízdu, a spolu s tím vzrostly také pokuty.

I větší postihy ale mají na malé piráty pramalý vliv. Dokladem je i mnohokrát probírané jméno posledních dní: čtyřiadvacetiletá Mara Bagdasarjanová. Jen loni během šesti měsíců dostala pokuty v přepočtu za více než 200 tisíc korun.

Další známé jméno u soudů je Ruslan Šamsuarov, syn viceprezidenta Lukoilu
Zdroj: ČT24
Její výstřelky se staly dokonce tématem diskuze v parlamentu. „Žádné zatýkání. Nic takového. Zakázat jim vstup do Moskvy. Aby nebyli blízko, tak vyhnanství na rok, dva nebo tři,“ zmínil poslanec Vladimir Žirinovskij.

Zda by takové opatření fungovalo, mají mnozí pochyby. Nebezpečná jízda prý není pro zlatou mládež jen zábavou, ale společenským manifestem. „Oni tím říkají, že jsou silní, mají mnoho peněz, za které si koupí všechno. Nikdo s nimi nic neudělá. Dávají tím najevo, že oni jsou ti, kteří budou řídit tuto zemi,“ říká dopravní koordinátor Piotr Škumatov.

Ani po rázných opatřeních politků se ale situace zřejmě jen tak nezmění. Za poslední řešené delikty dal soud zmíněné Bagdasarjanové 15denní vězení. Verdikt si zatím nevyslechla – podle svého advokáta je vážně nemocná a k soudu kvůli léčbě nemůže dlouhodobě dorazit.