Z CDU odchází mluvčí pro lidská práva, nelíbí se jí mírný postoj k migrantům

Poslankyně Spolkového sněmu Erika Steinbachová po více než 40 letech odchází z Křesťanskodemokratické unie (CDU). Protestuje tak proti vstřícnému přístupu kancléřky Angely Merkelové k migrantům.

Angela Merkelová s Erikou Steinbachovou
Zdroj: ČTK Autor: Jakub Stříhavka

Třiasedmdesátiletá Steinbachová působí jako poslankyně CDU od roku 1990, je rovněž stranickou mluvčí pro lidská práva. Kromě mírné politiky Merkelové vůči migrantům kritizovala také například poslední záchranný program pro Řecko.

V České republice je Steinbachová známa především jako bývalá dlouholetá předsedkyně Svazu vyhnanců (BdV), jenž zastupuje zájmy Němců, kteří po konci druhé světové války museli opustit střední a východní Evropu.

„Volila bych teď CDU? Ne. Vstoupila bych dnes vůbec do CDU? Ne. Z toho mohu vyvodit pouze takové čestné východisko, jakým je odchod z CDU,“ řekla poslankyně listu Welt am Sonntag. Uvedla také, že Merkelová otevřením hranic na podzim 2015 porušila zákon.

Podle listu Welt am Sonntag nemá Steinbachová v plánu vstoupit do protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD), doufá ale, že AfD se v listopadových volbách dostane do německého parlamentu.

Na konci loňského února Steinbachová vyvolala v Německu pozdvižení, když na svém twitterovém účtu zveřejnila fotografii blonďatého bělošského dítěte obklopeného davem dívek s tmavou pletí, které se ho podle textu pod obrázkem ptají, odkud pochází. Fotka prý ukazuje budoucnost Německa v roce 2030.