Rusko směřuje k úplnému zákazu kouření

Už dva a půl roku platí v Rusku zákaz kouření v barech a restauracích. Podle plánu ministerstva zdravotnictví se ale do budoucna nebude kouřit ani na řadě dalších míst – v podchodech, obecních bytech či v autech, v nichž cestují děti. Cílem je, aby se nejmladší generace nikdy nenaučila kouřit.

Video Události
video

V Rusku se nebude moci kouřit na více místech než dosud

Pohled ruské společnosti na kuřáky a cigarety se změnil, říká odborník na závislosti Dmitrij Prilepskij. „Mnozí chtějí přestat kouřit, opravdu hodně lidí. Když se jich zeptáte, tak řeknou, že chtějí přestat, ale ještě na to nejsou připravení. Když se začnou přijímat opatření na úrovni státu, mnohé to přiměje k rozhodnutí kouření nechat,“ podotkl lékař.

Sám si není jist, zda kuřáky odradí zvýšená cena nebo stejný vzhled všech krabiček cigaret. Oceňuje ale každý krok k ochraně zdraví. To kardiolog Jurij Belenkov, který se na návrhu protikuřáckého zákona podílel, chce jít ještě dál. Podle něj by se základní zdravotní pojištění nemělo vztahovat na léčbu nemocí z kouření.

„Zaměstnavatel by mohl říct kuřákovi, že za něj musí odvádět velké pojistné, a pokud nepřestane, tak na jeho místo čeká zástup nekuřáků, které s potěšením zaměstná,“ konstatoval doktor.

Kuřáků – zaměstnanců se nový zákon ale stejně dotkne. Už dnes nesmí kouřit ve firemních budovách. Čas strávený venku na cigaretě se jim ale nebude započítávat do pracovní doby. Cigarety zmizely i z restaurací a barů.

Nově připravovaná legislativa má do zákazu nově zahrnout i vodní dýmky a elektronické cigarety. Podle ruského ministerstva zdravotnictví jde jen o náhražky cigaret, a proto se na ně mají vztahovat stejné normy.

Vodní dýmky prý navíc představují i další zdravotní rizika. „Nejen v misce na směs, ale i v hadičkách a tekutině se objevují nebezpečné bakterie a viry jako je stafylokok nebo hepatitida,“ prohlásil Viktor Zykov z ruského ministerstva zdravotnictví.

V Rusku každý rok zemře na milion lidí – podle statistik ministerstva asi třetina z nich na nemoci spojené s kouřením. Číslo má ale postupně klesat. Lidé, kteří budou plnoletí v roce 2033 a později, už si nebudou moct tabák koupit vůbec.