Chystáte odchod z Unie? Trumpovi lidé prý obvolávali evropské lídry

Tým budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa obvolával evropské vůdce s dotazem, zda jejich země opustí Unii. S odvoláním na stálého zástupce USA při EU Anthonyho Gardnera to píše list Financial Times. Tón dotazu podle Gardnera naznačoval přesvědčení, že se evropský blok rozpadá.

Gardner je rozhodným zastáncem spolupráce Washingtonu s Bruselem, svůj post za několik dní opustí. Podle něj by bylo šílenstvím a vrcholem pošetilosti, kdyby Spojené státy hodily přes palubu půlstoletí své zahraniční politiky proto, aby podpořily další rozklad EU a staly se „fanoušky brexitu“.

„Byl jsem ohromen různými telefonáty mezi nastupující vládou a EU, v nichž první otázkou bylo, která další země po Británi se chystá EU opustit,“ řekl podle Financial Times americký diplomat. „Dotaz vnucoval přesvědčení, že rok 2017 je rokem, v němž se EU rozpadne,“ dodal.

Americký tisk uvádí, že Gardner působí na důležitém postu zástupce USA v EU od roku 2013. V Bruselu si získal respekt za své přátelské jednání a měl vliv na široké spektrum problémů počínaje protiruskými sankcemi a konče transatlantickou investiční a obchodní smlouvou TTIP.