Maďarsko chce opět zadržovat migranty, jejich počet prý narostl

Maďarská vláda rozhodla o znovuzavedení systému zadržování migrantů. Řekl to šéf úřadu kabinetu premiéra János Lázár citovaný agenturou MTI. Důvodem jsou podle něj bezpečnostní rizika a obavy, že migrační tlaky na Maďarsko se v průběhu letošního roku zvýší. Zadržování migrantů v minulosti kritizovali ochránci lidských práv.

Uprchlíci na srbsko-maďarském pomezí
Zdroj: Reuters Autor: Laszlo Balogh

Vláda pověřila ministra vnitra, aby připravil okamžité znovuzavedení systému zadržování běženců. Žadatelům o azyl tak má být zamezeno ve volném pohybu po maďarském území do doby, než se vyřeší jejich případy.

Lázár uvedl, že opět stoupá počet migrantů, kteří se ze Srbska snaží dostat do Maďarska. Neúspěchem podle něj skončil podzimní i prosincový summit EU věnovaný problémům s migrací.

Zadržování migrantů nejen v Maďarsku, ale i v České republice v minulosti kritizoval například vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn.

Maďarsko reagovalo na příval migrantů plotem

Už v létě 2015 v reakci na příval uprchlíků a migrantů nechala maďarská vláda obehnat jižní hranice se Srbskem plotem s ostnatým drátem, v říjnu téhož roku pak i hranice s Chorvatskem. Do té doby prošlo Maďarskem asi 300 tisíc uprchlíků. Země posílila také hraniční ostrahu a zpřísnila zákony týkající se azylového systému, ale rovněž trestního postihu za ilegální migraci.