Americké tanky v Polsku nás ohrožují, postěžovala si Moskva

Rozmístění amerických tanků v Polsku podle Moskvy ohrožuje ruské zájmy a bezpečnost. Část těžké vojenské výzbroje se v následujících měsících přesune do Pobaltí. Celkem čítá americké brigádní uskupení na 3,5 tisíce vojáků. Podporu spojencům z NATO slíbil americký prezident Barack Obama po ruské anexi Krymu v roce 2014.

Americký konvoj v Polsku
Zdroj: ČTK/PAP Autor: Lech Muszynski

O posílení východního křídla Aliance rozhodl summit NATO, který se loni v červenci konal ve Varšavě.

„Díváme se na to jako na hrozbu. Jsou to kroky, které ohrožují naše zájmy, naši bezpečnost, a to tím spíše, že třetí země – a není to ani evropský stát – zvyšuje svou vojenskou přítomnost u našich hranic v Evropě,“ prohlásil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Podle něj by každá země vnímala negativně zvyšování cizí vojenské přítomnosti ve svém okolí.

 Americké tanky, samohybná děla a bojová vozidla pěchoty mají být rozmístěny v posádkách Žagaň (česky Zaháň) a Drawsko Pomorskie na západu a severozápadu Polska, kde se od února počítá se společnými cvičeními s evropskými spojenci.

Z Polska se pak má část sil přemístit do Pobaltí, další do Bulharska a Rumunska a týlová jednotka do Německa.

Americké brigádní uskupení čítá celkem 3500 vojáků a více než 400 pásových a přes 900 kolových vozidel, včetně 87 tanků M1A2 Abrams, 18 samohybných houfnic Paladin, 144 bojových vozidel pěchoty Bradley i více než 400 vozů Humvee.

V souvislosti s nástupem nového šéfa Bílého domu Donalda Trumpa panují na východě Evropy obavy, aby se prezident nesnažil vycházet s Kremlem na úkor jejich bezpečí. Trump dříve mluvil o tom, že by mohl uznat Krym za součást Ruska, pokud to mělo vzájemně vztahy s Moskvou zlepšit.

Nezradíme vás, slibuje Evropě budoucí šéf americké diplomacie

Kandidát na amerického ministra zahraničí Rex Tillerson ale během svého „grilování“ v Kongresu zdůraznil, že Washington bude dodržovat závazky ke spojencům a neporuší princip kolektivní obrany v rámci NATO.

Ruská anexe Krymu je podle budoucího šéfa americké diplomacie porušením mezinárodního práva a Spojené státy potřebují mít v ruce nástroj, aby zabránily podobnému použití síly v budoucnu.

Washington ale potřebuje zlepšit vztahy s Moskvou, aby se ze stálého soka stala „občasným partnerem“, podotkl Tillerson.

Také Kreml stále doufá ve zlepšení vztahů. „Trump přinejmenším hovoří o ochotě k dialogu. To neznamená ochotu souhlasit se vším, to ani nelze a ani to v Moskvě nečekáme. Ale vést dialog je to, v co je záhodno doufat a co nám pomůže hledat východisko z mnoha komplikovaných situací,“ konstatoval Putinův mluvčí.