Polská opozice téměř po měsíci ukončila „okupaci“ Sejmu

Zpravodaj ČT o ukončeném protestu opozice: Je to výhra vlády (zdroj: ČT24)

Skupina poslanců z polské opoziční strany Občanská platforma ukončila blokádu jednacího sálu Sejmu. Zákonodárci jej „okupovali“ od poloviny prosince kvůli vládnímu návrhu pouštět na jednání omezený počet novinářů a kvůli způsobu, jakým konzervativci schválili státní rozpočet.

Podle opozice i mnoha Poláků vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) používá nedemokratické praktiky, kterými si upevňuje moc. Protesty menšího či většího rázu jsou v zemi takřka na denním pořádku.

„Jednání, které mělo začít v deset hodin dopoledne, několikrát nezačalo, protože v jednacím sále byla stále skupina opozičních poslanců, kteří odmítali opustit své místo a pokračovali v okupační stávce, přestože ministr vnitra řekl, že jim hrozí až desetileté vězení nebo vysoké pokuty, protože dle práva jde o přestupek podle trestního práva,“ konstatoval zpravodaj ČT Miroslav Karas.

V poledne ale rebelové oznámili, že protest přerušují. „Přišli s návrhem odvolat maršálka Marka Kuchcińského Sejmu. Podle nich je právě on na vině. Vyzvali také prezidenta, aby nepodepsal státní rozpočet,“ uvedl Karas.

Očekává se, že Andrzej Duda návrh rozpočtu zpečetí. „Zbývá obrátit se na ústavní soud, ale i tady je velmi malá pravděpodobnost. Lze říci, že Polsko v tuto chvíli má rozpočet a má znovu oslabenou opozici,“ podotkl Karas.

Předseda PiS Jaroslaw Kaczyński navíc návrh na odvolání maršálka označil za „kabaretní“ gesto; vládnoucí strana má totiž v obou komorách parlamentu pohodlnou většinu, a tak nepochybuje, že Kuchciński v čele dolní parlamentní komory zůstane.

Události, komentáře k situaci v Polsku (zdroj: ČT24)

Vězení nás nezastraší, říká šéf přední opoziční strany

„Neodešli jsme proto, že se bojíme,“ řekl Šéf Občanské platformy Grzegorz Schetyna po pořízení skupinové fotografie opozičních poslanců a senátorů na závěr protestu. Snímek má podle něj usnadnit ministrovi vnitra a generálnímu prokurátorovi i dalším Kaczyńského podřízeným splnit výhrůžky vězením.

Podle šéfa PiS bude nutné „vyvodit důsledky ze zjevného porušování pravidel a zákonů“ ze strany opozičních zákonodárců.

Polská opozice ukončila „okupaci“ parlamentu (zdroj: ČT24)

Plánu omezit novinářům přístup do parlamentu se nakonec vláda vzdala. Rozpočet ale ve středu definitivně schválil Senát. Poslanci PiS návrh odsouhlasili 16. prosince – kvůli blokádě hlavního sálu Sejmu se tak stalo v jiné místnosti.

Podle opozičních poslanců šlo o nezákonný krok a požadují opakování hlasování, což kabinet odmítá. PiS od příchodu k moci na podzim 2015 podnikla řadu kontroverzních kroků, které
vyvolaly i v Evropské komisi a Radě Evropy obavy o právní stát a demokracii v Polsku.

  • Nová konzervativní vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) (vzešla z voleb v říjnu 2015) okamžitě vyměnila šéfy čtyř tajných služeb, bezpečnostních orgánů a státních úřadů a dosadila do vedení státu několik lidí s problematickou minulostí. Skončil také šéf čerstvě vytvořeného polsko-slovenského kontrašpionážního centra NATO ve Varšavě.
  • Kabinet prosadil změny ve fungování ústavního soudu. Místo pětičlenného soudního senátu by většinu sporů muselo napříště rozhodovat nejméně 13 členů ústavního soudu, a to nikoli prostou většinou jako dosud, ale dvoutřetinovou. Jinak pře zůstane nerozhodnuta. To podle kritiků povede k faktické paralýze této instituce.
  • Kvůli kontroverzní novele o médiích skončily mandáty členů vedení a dozorčích rad veřejnoprávní Polské televize a Polského rozhlasu.
  • Sejm také schválil nový zákon, který rozšiřuje možnosti policejního dohledu a získávání informací ze sledování elektronické komunikace. Podle opozice mohou nové policejní pravomoci ohrozit právo občanů na soukromí.
  • Dolní komora polského parlamentu schválila i novelu zákona, která slučuje funkci ministra spravedlnosti a generálního prokurátora.
  • Neúspěchem skončil návrh zákona, který by prakticky zakázal potraty. Současný zákon, který v silně katolickém Polsku platí, umožňuje umělé přerušení těhotenství jen ve třech případech: když je ohrožen život nebo zdraví matky, jestliže prenatální vyšetření odhalí nevratné poškození plodu, anebo když je otěhotnění důsledkem znásilnění nebo incestu. Návrh počítal jen s jedinou výjimkou, a to v případě ohrožení života matky. Poslanci změnu odmítli.
  • Ke konci roku 2016 vyšli Poláci do ulic kvůli tomu, že vláda chtěla omezit práci novinářů v parlamentu a následně „nezákonně“ schválila státní rozpočet na příští rok. Opozice kvůli tomu několik týdnů blokovala jednací sál v Sejmu. PiS pak návrh na omezení žurnalistů v Sejmu stáhla, rozpočet je ale platný.
  • Polská policie nyní vyšetřuje účastníky nedávných demonstrací před parlamentem. Ministr vnitra mluvil dokonce o desetiletých trestech. Vládní poslanci chtějí i postihy pro opoziční kolegy.
  • Začátkem roku 2017 mluvčí polské vlády sdělil, že kabinet neví, zda podpoří znovuzvolení Donalda Tuska do čela Evropské rady. Euroskeptická strana PiS Tuska dlouhodobě otevřeně kritizuje. Tusk stál do roku 2014 v čele středopravé proevropské strany Občanská platforma, která je nyní v opozici.
  • Polská televize TVN 24 přitom upozorňuje, že Polsko nemůže Tuskovo zvolení zablokovat, protože Evropská rada volí svého stálého předsedu kvalifikovanou většinou.