Polská opozice téměř po měsíci ukončila „okupaci“ Sejmu

Skupina poslanců z polské opoziční strany Občanská platforma ukončila blokádu jednacího sálu Sejmu. Zákonodárci jej „okupovali“ od poloviny prosince kvůli vládnímu návrhu pouštět na jednání omezený počet novinářů a kvůli způsobu, jakým konzervativci schválili státní rozpočet.

Video Zprávy v 16
video

Zpravodaj ČT o ukončeném protestu opozice: Je to výhra vlády

Podle opozice i mnoha Poláků vláda strany Právo a spravedlnost (PiS) používá nedemokratické praktiky, kterými si upevňuje moc. Protesty menšího či většího rázu jsou v zemi takřka na denním pořádku.

„Jednání, které mělo začít v deset hodin dopoledne, několikrát nezačalo, protože v jednacím sále byla stále skupina opozičních poslanců, kteří odmítali opustit své místo a pokračovali v okupační stávce, přestože ministr vnitra řekl, že jim hrozí až desetileté vězení nebo vysoké pokuty, protože dle práva jde o přestupek podle trestního práva,“ konstatoval zpravodaj ČT Miroslav Karas.

V poledne ale rebelové oznámili, že protest přerušují. „Přišli s návrhem odvolat maršálka Marka Kuchcińského Sejmu. Podle nich je právě on na vině. Vyzvali také prezidenta, aby nepodepsal státní rozpočet,“ uvedl Karas.

Očekává se, že Andrzej Duda návrh rozpočtu zpečetí. „Zbývá obrátit se na ústavní soud, ale i tady je velmi malá pravděpodobnost. Lze říci, že Polsko v tuto chvíli má rozpočet a má znovu oslabenou opozici,“ podotkl Karas.

Předseda PiS Jaroslaw Kaczyński navíc návrh na odvolání maršálka označil za „kabaretní“ gesto; vládnoucí strana má totiž v obou komorách parlamentu pohodlnou většinu, a tak nepochybuje, že Kuchciński v čele dolní parlamentní komory zůstane.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře k situaci v Polsku

Vězení nás nezastraší, říká šéf přední opoziční strany 

„Neodešli jsme proto, že se bojíme,“ řekl Šéf Občanské platformy Grzegorz Schetyna po pořízení skupinové fotografie opozičních poslanců a senátorů na závěr protestu. Snímek má podle něj usnadnit ministrovi vnitra a generálnímu prokurátorovi i dalším Kaczyńského podřízeným splnit výhrůžky vězením.

Podle šéfa PiS bude nutné „vyvodit důsledky ze zjevného porušování pravidel a zákonů“ ze strany opozičních zákonodárců.

Video Události
video

Polská opozice ukončila „okupaci“ parlamentu

Plánu omezit novinářům přístup do parlamentu se nakonec vláda vzdala. Rozpočet ale ve středu definitivně schválil Senát. Poslanci PiS návrh odsouhlasili 16. prosince – kvůli blokádě hlavního sálu Sejmu se tak stalo v jiné místnosti.

Podle opozičních poslanců šlo o nezákonný krok a požadují opakování hlasování, což kabinet odmítá. PiS od příchodu k moci na podzim 2015 podnikla řadu kontroverzních kroků, které
vyvolaly i v Evropské komisi a Radě Evropy obavy o právní stát a demokracii v Polsku.