Dva noví podezřelí obviněni kvůli pařížským útokům 2015

Belgie obvinila další dva podezřelé kvůli teroristickým útokům na několika místech Paříže v listopadu 2015. Oznámila to agentura AFP s odvoláním na belgické prokurátory.

Dvojici, která byla identifikována jako Meryem E. B. a Farid K., policie zadržela při středeční razii. Oba čelí podezření, že poskytovali falešné doklady Khalidu El Bakraouiovi.

Ten se podle vyšetřovatelů zúčastnil plánování teroristického útoku v Paříži v listopadu 2015 a loni v březnu se odpálil v bruselské stanici metra Maalbeek. Ve francouzské a belgické metropoli při těchto atentátech zahynulo pět desítek lidí. 

Bakraoui si pod falešným jménem pronajal byt v bruselské čtvrti Forest, kde policie při pátrání po teroristovi Salahu Abdeslamovi zabila jiného radikála. Zřejmě si také pronajal dům v jihobelgickém městě Charleroi, kde teroristé připravovali pařížský útok.

Za hlavního organizátora útoků ve francouzské metropoli policie označila Belgičana marockého původu Abdelhamida a (28). Muž zemřel při policejním zásahu několik dní po atentátech.

Jediný přeživší terorista atentátů je Francouz Salah Abdeslam, syn marockých přistěhovalců, kterého zatkla belgická policie 18. března v Bruselu, krátce před teroristickými útoky v tomto belgickém hlavním městě, které si vyžádaly 32 obětí a do kterých byl Abdeslam podle belgických vyšetřovatelů také zapletený.

Atentáty si vyžádaly 130 mrtvých, poslední oběť zemřela na následky zranění týden po útoku. Asi 370 lidí bylo zraněno. Nejvíce obětí, 89, si vyžádal útok v klubu Bataclan. V Paříži přišly o život dvě desítky cizinců z více než 12 států. Zraněno bylo na 370 lidí.

K největšímu teroristickému útoku spáchanému v Evropě od atentátů na vlaky v Madridu z roku 2004 se přihlásil takzvaný Islámský stát (IS).