Polská vláda přes protesty opozice prosadila rozpočet i v Senátu

Hluboká krize mezi polskou vládou a opozicí pokračuje. I přes protesty opozice, která blokuje hlavní sál Sejmu, schválili senátoři vládní konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) definitivně rozpočet. Zasedání poslanců bylo kvůli hrozícímu násilnému střetu hned přerušeno. Schůze má pokračovat ve čtvrtek dopoledne.

Video Události
video

Události: Zmatky v polském Sejmu

Hlavní sál od 16. prosince okupují opoziční poslanci. Původně na protest proti návrhu PiS omezit novinářům vstup do parlamentní budovy.

„Je v rozporu s ústavou a parlamentními předpisy nepustit nás senátory, kteří máme právo vejít na balkon a sledovat práce Sejmu,“ kritizoval senátor Bogdan Borusewicz (opoziční Občanská platforma).

Vládní strana PiS dál odmítá vyslyšet požadavky opozice, nikdo nechce ustoupit a krize se prohlubuje. „Je to těžké, stále se něco mění. Lídři opozice často mění názor, stejně jako vláda mění často svá stanoviska a nedrží slovo,“ tvrdil poslanec Piotr Apel (Kukiz). 

Opozice trvá na opakování prosincového hlasování o rozpočtu, kam podle ní nebyli vpuštěni všichni poslanci. Za kontroverzní považuje i sčítání hlasů.

Předseda PiS Jaroslaw Kaczyński ovšem opakované projednávání rozpočtu v Sejmu nehodlá v žádném případě připustit. Podle parlamentních procedur po hlasování Senátu už není možné opětné hlasování Sejmu.

Sejm dlouhá léta takový spor nepamatuje. Předseda vládní strany Jaroslaw Kaczyński mluvil o puči, ministr vnitra o snaze nelegálně převzít moc a premiérka Beata Szydlová o destabilizaci. Podle opozice jde o ohrožení demokracie a pokus omezit svobodu tisku a shromažďování.