Zima udeřila i na tábory poblíž Atén

Naděje ustrnulá v mrazu. Zima udeřila i na běžence v řeckých táborech

Ze všech stran se ozývá kritika na Řecko kvůli podmínkám, ve kterých musejí zimu v tamních centrech přečkávat běženci. Po Úřadu vysokého komisaře OSN se ozvala také Evropská komise. Atény už reagují a k ostrovu Lesbos poslaly vojenskou loď schopnou ubytovat přes 500 lidí.

 

Válečná loď pojmenovaná Lesbos má ubytovat několik stovek z asi tisíce migrantů, kteří tam žijí ve stanech. Na internetu se v posledních dnech objevily fotografie, na nichž stany běženců na Lesbu pokrývá vrstva sněhu.
Video Zprávy v 16
video

Velké nesnáze v chladném Řecku

Loď má také přivézt na ostrov přenosná topná zařízení, teplé deky a další potřebné věci. Na Lesbu, kde v posledních dnech klesly teploty pod bod mrazu a hustě sněžilo, je celkově asi 6 tisíc migrantů. Většina z nich je ale ubytována v kontejnerových příbytcích. Asi tisíc jich žije ve stanech.
Už minulý týden vyzval Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) k urychlenému přesunu běženců z řeckých ostrovů v Egejském moři do kontinentální části země nebo do jiných států Evropské unie. Zdůvodnil to právě obavami o zdraví a život migrantů kvůli příchodu mrazů.

V pondělí pak ubytovací podmínky pro uprchlíky v táborech na řeckých ostrovech kritizovala také Evropská komise, jejíž mluvčí Natasha Bertaudová označila tento stav za neudržitelný.

Počasí v Řecku by se podle meteorologů mělo od středy zlepšovat díky přílivu teplejšího vzduchu od jihu. Přes den by mohly teploty vystoupit až k 12 stupňům nad nulou. Obavy naopak nyní panují ze záplav, protože v uplynulých dnech napadlo v Řecku velké množství sněhu.

Maltský premiér: Nejdřív ochrana hranic, až potom přerozdělování

Premiér Malty, aktuálně předsedající země EU, během středy jednal právě o migraci se šéfem EK Jeanem-Claudem Junckerem. Mimo jiné řekl, že přerozdělování běženců nemůže začít dřív, než se vyřeší pozemní i námořní ochrana hranic EU.

Předseda komise Juncker před novináři poznamenal, že migrační krize není věcí jen Itálie, Řecka nebo Malty, ale že se jedná o celoevropský problém, který vyžaduje „evropskou odpověď na základě principů solidarity“. Je podle něj třeba posílit také evropskou přítomnost ve Středozemním moři a jednat o řešení situaci s Libyí a dalšími státy Severní Afriky.