Střelec z Charlestonu Dylann Roof dostal trest smrti

K trestu smrti odsoudila porota ve Spojených státech Dylanna Roofa, který předloni v kostele v Charlestonu v Jižní Karolíně zastřelil devět černošských věřících. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Podle amerického ministerstva spravedlnosti je Roof prvním člověkem, který dostal na federální úrovní trest smrti za zločin z nenávisti.

O Roofově vině rozhodla porota již v prosinci, nyní se rozhodovala mezi doživotním vězením a absolutním trestem, který požadovala obžaloba. Na uložení nejvyššího trestu se shodlo 12 porotců jednomyslně. Formálně soud Roofa odsoudí ve středu.

Roof 17. června 2015 vnikl do kostela Africké metodistické episkopální církve v centru Charlestonu a po zhruba tři čtvrtě hodiny, které věřící strávili v modlitbách, začal střílet. Mezi devíti oběťmi masakru byl mimo jiné pastor napadeného kostela.

Zabíjením černochů chtěl Roof podle svých slov dosáhnout návratu segregace či rozpoutat rasovou válku.

Roof nežádal o ušetření života, zápisky v jeho deníku neukazují lítost

Podle agentury AFP přijal 22letý Roof svůj trest bez zjevných emocí. Obžaloba soudu předložila deník, který si střelec psal v cele po svém zadržení. V něm mimo jiné uvádí, že za oběti neuronil ani slzu a že nelituje ničeho, co udělal.

Mladý muž, který se v závěrečné části procesu obhajoval sám, už dříve uvedl, že nemíní proti uložení trestu smrti nijak bojovat. Ani tentokráte nežádal porotu o to, aby jeho život ušetřila. „Mohl bych soud požádat o doživotní trest místo popravy, ale nejsem si jist, zda by to přineslo něco dobrého,“ konstatoval Roof a rovněž prohlásil, že je nadále přesvědčen o potřebnosti svého činu.