Německo přitvrdí bezpečnostní zákony. Útok jako v Berlíně se nesmí opakovat

Němečtí ministři vnitra a spravedlnosti se dohodli na zpřísnění zákonů týkajících se bezpečnosti. Chtějí tak zabránit opakování útoku z Berlína, při kterém krátce před Vánocemi zemřelo 12 lidí. Úřady tak budou moci nově sledovat nebezpečné radikály prostřednictvím elektronických náramků. Zjednoduší se také podmínky pro jejich vzetí do vazby.

Video Události
video

Události: Německo zpřísní bezpečnostní zákony

Německé bezpečnostní složky nyní registrují 548 radikálů, kteří by mohli spáchat útok. Polovina z nich se nyní nenachází na německém území. U 62 radikálů bylo rozhodnuto o okamžité deportaci ze Spolkové republiky.

Jedním z těchto extremistů byl v minulosti také Tunisan Anis Amri, který zaútočil v Berlíně. Ani pozornost, kterou mu úřady věnovaly, však nestačila k tomu, aby se útoku předešlo. Postup při vydávání podezřelých extremistů má být proto do budoucna jednodušší.

Ministři vnitra a spravedlnosti Thomas de Maizière a Heiko Maas se také shodli na tom, že pro uchazeče o azyl, kteří lžou o své identitě, bude zavedena povinnost pobytu na určitém místě.

Cizince, kteří mají vycestovat a mohou chystat útok, má být nově možné sledovat pomocí elektronických náramků. Tímto způsobem má být možné sledovat i osoby, které za nebezpečné označí spolkové úřady. De Maiziére ale upozornil, že se to bude týkat jen malého počtu z uvedených 548 osob. Důvodem je to, že jednotlivé osoby za nebezpečné většinou označují zemské úřady, a nikoli ty spolkové. Ministr vnitra proto jednotlivé země vyzval, aby přijaly podobnou legislativu.

Heiko Maas

německý ministr spravedlnosti

„Chceme společenskou ofenzivu proti radikálnímu islamismu.“

Heiko Maas

německý ministr spravedlnosti

„Musíme udělat vše proto, aby se případ Amri neopakoval,“ podotkl Maas. „Právní stát schopný obrany je nejlepší odpovědí na nenávist teroristů,“ míní. De Maiziére zase vyjádřil přesvědčení, že navrhovaná opatření přispějí k bezpečnosti občanů, aniž by nepřiměřeným způsobem zasahovala do jejich svobod.

Merkelová přiznala podcenění situace

Kancléřka Angela Merkelová připustila, že země nebyla v minulých letech příliš důsledná v navracení odmítnutých žadatelů o azyl do zemí původu. Jako nutnost nyní vidí uzavření dohody se zeměmi, jako jsou Maroko, Tunisko, Alžírsko nebo Egypt.

Z berlínského útoku musí Německo podle Merkelové vyvodit důsledky a úpravou příslušných zákonů vytyčit cestu k zajištění vyšší bezpečnosti.