Zatýkání i kontroly aut. Armáda spustila manévry ve východním Jeruzalémě

Izraelská policie zvýšila bezpečnostní opatření v arabských čtvrtích východního Jeruzaléma. Prohledávala nákladní automobily a také zadržela několik příbuzných palestinského řidiče, který v neděli najel do izraelských vojáků v Jeruzalémě, čtyři z nich usmrtil a dalších 17 lidí zranil.

Vojenské hlídky v palestinských ulicích Jeruzaléma
Zdroj: Reuters

Policisté zadrželi devět lidí, pět z nich je rodinnými příslušníky osmadvacetiletého útočníka Fádího Kunbara. Všichni pocházejí ze čtvrti Džabal Mukabir, kde Palestinec žil.

Jak uvedl policejní mluvčí Micky Rosenfeld, policejní hlídky také prověřovaly řidiče a prohledávaly zaparkované automobily ve snaze předejít podobnému útoku, jako byl ten nedělní.

Vyšetřovatelé se snaží zjistit, jak se Kunbarovi podařilo dostat na jeruzalémskou promenádu, kde byli vojáci, kdo byl vlastníkem jeho vozu a rovněž zda útok předem plánoval, dodal mluvčí.

Policie v Jeruzalémě na místě útoku
Zdroj: Reuters
Autor: Ronen Zvulun
Jak uvedl izraelský premiér Benjamin Netanjahu, úřady zvýší počet betonových zátarasů na jeruzalémských ulicích, kde se shromažďují chodci. Cílem je ochránit je před podobnými útoky. Izraelské bezpečnostní složky se podle něj snaží najít způsoby, jak útočníky odhalit ještě předtím, než svůj čin spáchají.

Netanjahu již dříve oznámil, že vše nasvědčuje tomu, že útočník podporoval teroristickou organizaci Islámský stát (IS). Kunbarovi sousedé ho označili za vyznavače salafismu, tedy fundamentalistické formy islámu. Nepatřil ale prý k žádné palestinské politické frakci. Radikální verze salafismu je blízká ideologii IS.

Video Události
video

Události: Palestinec v Jeruzalémě najel do skupiny vojáků