Asad je připraven jednat o čemkoliv

Syrská vláda je připravena jednat na mírových rozhovorech o čemkoli. Francouzským médiím to řekl syrský prezident Bašár Asad. Rozhovory se mají konat v lednu v Kazachstánu. Asad řekl, že zatím není jasné, kdo na nich bude zastupovat opozici.

Asad hovoří s francouzskými novináři
Zdroj: Reuters

Asad zopakoval, že je rozhodnut osvobodit od teroristů „každý centimetr čtvereční území“ Sýrie. „Jsme oprávněni osvobodit jakékoli území, které kontrolují teroristé, ať už si říkají jakkoli. Ať se nazývají Islámský stát, An-Nusra (odnož Al-Káidy), ať říkají, že jsou umírnění, že jsou Bílé přilby (civilní záchranáři), nejde tu o jména,“ řekl Asad.

Jeho vláda od počátku řadí k teroristům všechny oponenty, i ty, které některé západní a arabské země označují za umírněné a poskytují jim podporu.

„Myslím, že jde z Asadovy strany o propagandistický tah. Chtěl ukázat, že to myslí se Sýrií vážně, že je schopen udělat jakékoli kroky k tomu, aby byl nastolen mír. Po Aleppu se začíná chovat dost sebevědomě.“

Hassan Ezzedine, česko-libanonský publicista

Asad v rozhovoru také prohlásil, že od dobytí Aleppa je jeho vláda na cestě k vítězství. Město bylo dobyto v prosinci po měsících obléhání a bombardování.

Asad: Bez podpory lidu už bych nebyl prezidentem 

Na dotaz, zda je vláda připravena jednat v Kazachstánu také o jeho udržení ve funkci prezidenta, řekl: „Ano, ale moje funkce je dána ústavou. Jestliže chtějí jednat o tom, musejí jednat o ústavě.“ Ústavní záležitosti podle něj musejí být předloženy ke schválení v referendu a o tom, kdo bude prezidentem, rozhodnou prezidentské volby.

Obvinění týkající se válečných zločinů, které jsou režimu připisovány a k nimž patří mučení vězňů, shazování barelových bomb na civilisty a bombardování nemocnic, Asad vyvracel. „Kdybychom takové věci dělali, neměli bychom podporu, já bych nebyl prezidentem, nebyla by už ani vláda. Dokázali jsme odolávat po celou válku, protože jsme měli lidovou podporu. Tu nemůžete mít, jestliže zabíjíte občany. Takže je to celé zkazka,“ řekl.

Obvinil dále „teroristy, že okupují“ hlavní zdroj vody pro Damašek, a řekl, že armáda musí tuto oblast vybojovat zpět.

Ačkoli v Sýrii od 30. prosince platí příměří, z okolí Damašku jsou hlášeny boje. Jde právě o oblast vodního zdroje pro hlavní město.

Video Studio ČT24
video

Aslan: Asad se tváří, že má zájem na mírových rozhovorech

Turecká armáda zabila 48 bojovníků IS  

Během neděle zahynulo při tureckých vzdušných a pozemních útocích v Sýrii 48 přívrženců radikální organizace Islámský stát. Turecko zahájilo operaci v Sýrii loni v srpnu. Jedním z jejích cílů je podle Ankary právě boj proti IS.

Kromě téměř padesátky zabitých členů teroristické organizace, která ovládá části východní Sýrie a severního Iráku, Turci během útoků v neděli v Sýrii zničili podle svých slov také 23 budov a úkrytů, které islamisté využívali.

Operaci Štít Eufratu turecká armáda zahájila loni v srpnu. Podle bilance, kterou Ankara zveřejnila na konci loňského roku, během ní zabili turečtí vojáci více než 1100 bojovníků IS.

video Publicista Ezzedine: Asad a jeho spojenci se na definici teroristů v Sýrii shodnou
Video Události, komentáře
video

Publicista Ezzedine: Asad a jeho spojenci se na definici teroristů v Sýrii shodnou

Turecko ale v Sýrii nebojuje jen proti radikálním islamistům, ale také proti kurdským milicím YPG, které jsou samy jednou z nejúspěšnějších sil v boji proti IS. Právě snaha zabránit syrským Kurdům, aby ovládli souvislý pás území podél syrsko-turecké hranice, byla jedním z cílů turecké intervence do válkou zmítané Sýrie.

K ovládnutí celého pohraničí Turkům zbývá už jen úsek v oblasti Al-Bábu, který leží asi 40 kilometrů severovýchodně od Aleppa.