Carter: Jaderné ambice KLDR jsou vážná hrozba, případnou raketu ale sestřelíme

Jaderné a raketové ambice KLDR jsou vážnou bezpečnostní hrozbou pro Spojené státy. Prohlásil to americký ministr obrany Ash Carter s tím, že pokud severokorejská balistická střela jakkoli ohrozí území USA či jejich spojenců, americká armáda ji sestřelí.

Ash Carter
Zdroj: ČTK/AP Autor: Manuel Balce Ceneta

Ash se tak vyjádřil jen několik hodin poté, co Pchjongjang oznámil, že je připravený na rozkaz vůdce Kim Čong-una provést zkoušku mezikontinentální balistické střely kdykoli a z jakéhokoli místa.

Severokorejské ministerstvo zahraničí také obvinilo Washington, že právě americká nepřátelská politika je příčinou zbrojního vývoje v KLDR. Kim Čong-un v novoročním projevu uvedl, že země dospěla do závěrečné fáze vývoje mezikontinentální balistické rakety a nachází se před její zkouškou.

Video Události
video

Události: Vývoj zbraní v KLDR podle Kim Čong-una aktivně pokračuje

Spojené státy se však nedomnívají, že KLDR udělala takový pokrok, aby dokázala střelu osadit jadernou hlavicí. Washington také ujistil, že americká protiraketová obrana ochrání nejen území USA, ale i spojenců.

Raketové testy KLDR, stejně jako jaderné zkoušky, porušují rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Jaderný test, který KLDR provedla loni v září, byl pátý v pořadí a z dosud provedených jaderných zkoušek největší.

OSN kvůli jaderným a raketovým testům uvalila na Severní Koreu v roce 2006 sankce. Byly několikrát zpřísněny, ale Pchjongjang od svého kontroverzního zbrojního programu neustoupil.