Zemřel portugalský exprezident Soares, který stál u vstupu země do EU

Ve věku 92 let zemřel v Lisabonu bývalý portugalský prezident a expremiér Mário Soares. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na mluvčího lisabonské nemocnice, kde byl Soares od poloviny prosince hospitalizován. Od Vánoc byl Soares v kómatu. Portugalská vláda vyhlásila od pondělí tři dny státního smutku. Pohřeb se uskuteční ve čtvrtek.

Mário Soares
Zdroj: ČTK/AP Autor: Armando Franca

Jeden z nejvýraznějších portugalských politiků posledního půlstoletí Soares byl hospitalizován 13. prosince kvůli celkovému zhoršení zdravotního stavu. O Vánocích pak upadl do hlubokého kómatu.

Nemocnice podle AFP nespecifikovala přesnou příčinu jeho smrti. Podle jeho blízkých se ale úplně neuzdravil po encefalitidě, kterou prodělal v roce 2013. Na jeho zdravotním stavu se také podepsalo úmrtí manželky v červenci 2015.

Po hospitalizaci Soarese loni v prosinci v nemocnici navštívila i řada politiků včetně prezidenta Marcela Rebela de Sousa a premiéra Antónia Costy. „Je několik postav, které určovaly a určují naší demokraci. A člověk nemusí být ze stejné politické strany, aby rozpoznal, co udělaly pro tuto zemi,“ řekl v prosinci prezident de Sousa, který je ze středopravicové strany.

Soares byl portugalským prezidentem v letech 1986 až 1996. Předtím byl po dvě období premiérem. Zakladatel Socialistické strany Soares se výrazně zasloužil o návrat Portugalska k demokracii po pádu tamní diktatury v roce 1974 a posléze stál u vstupu země do EU (tehdy Evropských společenství). 

Soustrast vyjádřila řada politiků 

„Ztratili jsme dnes někoho, kdo byl tváří a hlasem naší svobody, za kterou celý život bojoval,“ komentoval Soaresovo úmrtí portugalský premiér António Costa, který je na návštěvě v Indii. Prezident de Sousa označil Soarese za „bojovníka za svobodu“ a pohnutým hlasem podle AFP dodal, že Portugalsko musí nyní bojovat na Soaresův nesmrtelný odkaz.  

Soustrast Soaresově rodině i portugalskému lidu vyjádřil například španělský král Felipe VI. nebo předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, který „svého přítele Mária“ označil za symbol přechodu Portugalska k demokracii. Podle Junckera také Soares rozhodujícím způsobem přispěl k tomu, že se „Portugalsko stalo nepostradatelným členem evropské rodiny“. 

Smutek nad zprávou o Soaresově úmrtí vyjádřil i český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Evropská unie dnes potřebuje politiky takového formátu, jakým byl Mário Soares, aby překonala období současných problémů,“ uvedl mimo jiné v tiskové zprávě. Soarese označil za „silnou politickou osobnost“, která stála u návratu Portugalska na cestu demokracie a k právnímu státu.