Dháka: Policie zastřelila dalšího ze strůjců červencového útoku v kavárně

Policie v Bangladéši zastřelila muže, který spoluorganizoval loňský brutální útok v centru metropole Dháka. Uvnitř tamní kavárny, hojně využívané i zahraničními diplomaty, tehdy radikálové zabili 20 rukojmí.

Páteční razii policisté podnikli v dhácké čtvrti Rayer Bazar, po akci nalezli tělo muže, kterého označili za Murula Islama Marzana. Spolu s ním zahynul při střetu s komandem další muž podezřelý z extremismu.

„Marzan byl ústřední postavou červencového útoku v kavárně. Byl jedním z jeho strůjců,“ uvedl policejní velitel po razii. Útok z prvního července si tehdy přivlastnil islámský stát, podle vyšetřovatelů za ním ale stály spíše místní radikální skupiny.

Bangladéšská vláda po útoku rozjela rozsáhlý hon na skrývající se extremisty, často členy oficiálně zakázaných islamistických hnutí. Za půl roku bezpečnostní složky zastřelily kolem padesáti islamistů.

Úřady mimo jiné také zakázaly islámskou televizní stanici Peace TV – údajně jeden ze zdrojů radikalizace mladých lidí.

Jedním z dlouhodobých terčů úřadů je i místní teroristická skupina Jama'atul Mujahideen Bangladesh (JMB) – právě s ní byl spojován zastřelený Marzan. Podle policie býval arabským studentem na univerzitě v Chittagongu. K JMB se přidal poté, co školu opustil.

Dva další exponovaní členové hnutí byli podle sdělení úřadů zastřeleni během srpna a října. Jedním z nich měl být v Bangladéši narozený kanadský občan Tamim Ahmed Chowdhury.

Video Události
video

UDÁLOSTI: Útok v bangladéšské metropoli

Při červencovém útoku zahynuli také dva zasahující policisté. Mezi civilními oběťmi byli převážně cizinci. Zahynulo devět Italů, sedm Japonců, studentka z Indie a americký občan.

Další dvě oběti byli patrně Bangladéšané. Teroristé většinu z nich podřízli, a to krátce po přepadení restaurace. Podle svědků týrali a zabíjeli ty, kdo nedokázali citovat z Koránu.