Útok v tureckém Izmiru: Výbuch auta naplněného trhavinami si vyžádal nejméně dvě oběti

Přinejmenším dvě oběti si vyžádal útok před soudní budovou v západotureckém Izmiru, před kterou vybuchl vůz naložený trhavinami. Nejméně pět dalších lidí utrpělo zranění. Dva útočníky policisté zastřelili, třetí je na útěku, informoval místní tisk. Podle guvernéra provincie Izmir zřejmě útočili členové Strany kurdských pracujících (PKK).

Po výbuchu v tureckém Izmiru
Zdroj: ČTK/AP

K útoku došlo u vchodu do budovy soudu v izmirské čtvrti Bayrakli, který je určený pro soudce a státní zástupce. Starosta čtvrti Hasan Karadag stanici NTV potvrdil, že v autě byla umístěná bomba. Podle guvernéra provincie Izmir Erola Ayyildize patřilo zřejmě útočníkům ještě další auto, které pyrotechnici odpálili při kontrolované detonaci.

Zatímco turecká média zpočátku informovala, že ke střelbě došlo až po explozi, podle guvernéra se policie s útočníky střetla již před výbuchem. „Střet vypukl poté, co naši policisté chtěli zastavit vůz na kontrolním stanovišti před soudní budovou v Bayrakli. Během tohoto střetu odpálili teroristé bombu ve voze, zatímco se snažili utéct,“ uvedl Ayyildiz.

Muži podle něj byli ozbrojení kalašnikovy a granáty. Dosavadní důkazy naznačují, že šlo o členy zakázané Strany kurdských pracujících (PKK), uvedl Ayyildiz. Na televizních záběrech z místa činu byl vidět hustý dým a plameny. Oheň se podle CNN Türk už podařilo uhasit. 

Oběti útoku jsou přinejmenším dvě, jednou je policista, druhou zaměstnanec soudu. Oba podle agentury AFP zahynuli při explozi. Zranění podle izmirského guvernéra utrpělo pět lidí, několik z nich je v kritickém stavu. Starosta Karadag hovořil o nejméně deseti mrtvých. Turecké úřady na případ uvalily informační embargo.

Izmir je po Istanbulu a Ankaře třetím největším tureckým městem. Velké teroristické útoky se městu na rozdíl od obou větších metropolí zatím vyhýbaly.

video Novinář Reizk: Izmir by měl zajímat spíš IS než Kurdy
Video Studio ČT24
video

Novinář Reizk: Izmir by měl zajímat spíš IS než Kurdy

Pachatelem novoročního útoku byl podle Turecka zřejmě Ujgur

Turecké úřady dál vyšetřují novoroční útok na istanbulský klub Reina. Policie v této souvislosti zadržela několik členů ujgurské menšiny, která žije převážně v neklidné provincii Sin-ťiang na západě Číny. Podle tureckého vicepremiéra Veysiho Kaynaka je Ujgurem pravděpodobně i pachatel istanbulského atentátu.

Útok si vyžádal 39 obětí. Většinu z nich tvoří turisté z blízkovýchodních zemí. Češi mezi mrtvými nejsou. K atentátu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.

Turecké úřady určily několik míst, kde by se mohl pachatel masakru zdržovat, uvedl Kaynak. Nedá se podle něj zcela vyloučit, že podezřelý už uprchl do zahraničí, spíše je ale pravděpodobné, že se ho podaří dopadnout v rámci policejních akcí na tureckém území. Střelec sice v klubu útočil sám, mohl mít ale komplice, dodal vicepremiér.