Iráčané obsadili průmyslovou část Mosulu, z města uprchlo 125 tisíc lidí

Irácké síly v rámci ofenzivy proti Islámskému státu (IS) obsadily další čtvrti východního Mosulu. Elitní jednotka ministerstva vnitra vstoupila do čtvrti Mísák, protiteroristická jednotka pak obsadila průmyslovou zónu Mosulu. Podle OSN už z města uprchlo přes 125 tisíc lidí.

Civilisté opouštějí Mosul
Zdroj: REUTERS Autor: Thaier Al-Sudani

Po tříměsíčních bojích Iráčané stále ovládají jen asi čtvrtinu Mosulu. Islamisté podle armády využívají znalost terénu - do úzkých ulic umísťují nálože, budovy, v nichž bydlí civilisté, pak hlídají odstřelovači. Sami bojovníci IS se přemisťují tunely vyhloubenými pod jednotlivými domy.

Podle OSN zatím z města odešlo 125 500 civilistů, což je méně, než se původně očekávalo.

„Máme velký strach. DAIŠ (zkratka pro bývalý název IS) do blízkosti našeho domu umístil protiletecké zbraně a střílel odtud na vrtulníky. Viděli jsme na ulici několik členů DAIŠ s lehkými a středně těžkými zbraněmi. Letadla je zasáhla,“ sdělil jeden občan čtvrti Mísák. 

Většina prchajících civilistů je z východních částí Mosulu. Stále více lidí se ale snaží dostat i ze západních čtvrtí, které má zatím IS plně pod kontrolou. Podle Reuters se pokoušejí dostat přes řeku Tigris po poškozených mostech, které bombardovala mezinárodní koalice. Jiní lidé řeku přeplouvají na lodích.

Ztrátou Mosulu IS přijde o svou hlavní baštu v Iráku. V sousední Sýrii má stále pod kontrolou část území i svoji hlavní baštu, město Rakká.