Zásah USA raketou z KLDR? To se nestane, vzkázal Trump Kim Čong-unovi

Budoucí šéf Bílého domu Donald Trump odmítl tvrzení severokorejského diktátora o tom, že jaderné zbraně KLDR mohou zasáhnout už brzy Spojené státy. „To se nestane!“ napsal Trump na Twitteru.

Donald Trump
Zdroj: REUTERS Autor: Carlo Allegri

Vůdce totalitní země Kim Čong-un ve svém novoročním projevu prohlásil, že probíhá poslední fáze testování raket dlouhého doletu schopných nést jaderné hlavice a zasáhnout americké území. Trump nyní jaderné možnosti severokorejského režimu zpochybnil.

Není přitom jasné, jestli budoucí americký prezident opírá své tvrzení o přesvědčení, že to Pchjongjang nezvládne kvůli svým omezeným technickým možnostem, nebo zda se Washington pod Trumpovým vedením připravuje na nějakou preventivní akci.

Trump rovněž spílal Číně za to, že neřeší problém s KLDR, přičemž využívá „amerických peněz a bohatství v naprosto jednostranných obchodech“.

Severní Korea uskutečnila už několik jaderných zkoušek

Jaderný test, který KLDR provedla loni v září, byl pátý v pořadí a z dosud provedených jaderných zkoušek největší. Ve světě vyvolal obavy, že země ve vývoji smrtící zbraně pokročila. 

Podle analytiků jihokorejské rozvědky by Pchjongjang mohl mezikontinentální raketu zhotovit do roku 2020. 

Pchjongjang čelí už roky sankcím, nic se ale nemění

OSN v rezolucích dlouhodobě vyžaduje po KLDR ukončení výroby nukleárních zbraní a raketových testů v zemi. Organizace v roce 2006 přistoupila k sankcím, které několikrát zpřísnila, severokorejský režim na to ale nereaguje.

Cílem restrikcí je snížit zemi roční příjmy z exportu o více než čtvrtinu. Nejnovější rezoluce omezuje vývoz uhlí a zakazuje export mědi, niklu, stříbra a zinku i prodej soch ze Severní Koreje.

K restrikcím loni přistoupily i Spojené státy. V červnu posílily proti KLDR finanční embargo, které má režimu zabránit v přístupu do mezinárodního finančního systému. V červenci pak sáhly vůbec poprvé k individuálním sankcím proti Kimovi a dalším činitelům represivního režimu.

Jako důvod Washington označil to, že Pchjongjang páchá krutosti na milionech lidí a uplatňuje mimosoudní popravy, mučení či nucené práce. Severokorejský režim označil sankce za vyhlášení války.