Syrští rebelové zmrazili jednání o účasti na rozhovorech o míru

Syrští rebelové přerušili jednání o své účasti na mírových rozhovorech chystaných v Kazachstánu. Důvodem je podle nich porušování příměří ze strany vládních vojsk a jejich spojenců. Opoziční skupiny již v sobotu pohrozily vypovězením příměří.

Syrští rebelové
Zdroj: ČTK/AP Autor: Rodrigo Abd

„Režim a jeho spojenci pokračují v palbě a dopustili se mnoha velkých porušení (příměří),“ uvádí se v prohlášení povstalců. Deset povstaleckých skupin v něm oznámilo, že přerušují jednání o astanských rozhovorech, dokud nebude příměří plně dodržováno. Mezi skupinami je i Džajš al-Islám, která operuje v okolí Damašku. 

Příměří má umožnit zahájit mírové rozhovory, které má zprostředkovat Rusko, Turecko a Írán. Rusko se dalo slyšet, že jsou vítány i další země včetně USA.

U Damašku pokračují boje

Na většině míst Sýrie podle vlády i opozice panuje od vyhlášení příměří na konci loňského roku klid, opoziční organizace však hlásí opakované bombardování povstaleckých lokalit.

Armáda podle agentury AP útočí na povstalce v údolí Barada u Damašku. Podle prohlášení povstaleckých skupin útoky „ohrožují životy stovek tisíc obyvatel“. 

Údolí Barada kontrolují povstalci, ale v okolí operuje armáda a její spojenci z libanonského Hizballáhu. Jde o region, kde se nachází hlavní zdroj vody pro syrskou metropoli a její okolí. Kvůli bojům je podle AP od 22. prosince dodávka vody do Damašku značně omezena.

Z leteckých snímků je patrné, že podnik na zpracování vody je zničen leteckými údery. Vláda tvrdí, že povstalci vodu znečistili naftou a že kvůli tomu bylo nutné omezit dodávku do hlavního města.

SOHR: Při náletech na Frontu dobytí Sýrie zahynulo 30 lidí

Při náletech na budovu, kterou využívají ozbrojenci ze skupiny Fronta dobytí Sýrie (dříve Fronta An-Nusra napojená na Al-Káidu), v syrské provincii Idlib zahynulo nejméně 30 lidí. Desítky dalších utrpěly zranění. Informovali o tom opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi sleduje z Británie. Mezi mrtvými je údajně i několik velitelů.

Letouny zasáhly jednu z nejdůležitějších základen radikální skupiny, která se nachází nedaleko města Sarmadá v severozápadní syrské provincii u hranic s Tureckem, řekla agentuře AFP Ramí Abdar Rahmán ze SOHR. V budově měli údajně v době náletu schůzku vysoce postavení členové skupiny.

Kdo za leteckými údery stojí, zatím podle SOHR není jasné. Na radikální skupiny v provincii útočí jak ruské letouny, tak i stroje mezinárodní koalice pod vedením Spojených států. Ozbrojenci nicméně z náletu obvinili Američany vedenou koalici. Moskva již minulý týden uvedla, že do příměří nebudou zahrnuty teroristické skupiny, jako je Islámský stát nebo právě Fronta dobytí Sýrie.