Rada bezpečnosti OSN podpořila rusko-tureckou snahu o konec syrské války

Rada bezpečnosti OSN jednomyslně podpořila úsilí Ruska a Turecka ukončit konflikt v Sýrii a odstartovat mírová jednání. Návrh radě předložilo Rusko. Od pátku platí v zemi příměří, část syrských povstalců ale údajně zváží  jeho vypovězení. Tvrdí, že vláda v Damašku a její spojenci klid zbraní porušují. Damašek v posledních hodinách dál útočí na povstalecké organizace, které považuje za teroristické a na něž se prý dohoda o příměří nevztahuje.

„Pokračující porušování (příměří) ze strany režimu a bombardování a pokusy útočit na oblasti pod kontrolou revolučních frakcí učiní dohodu (o příměří) neplatnou,“ stojí v prohlášení několika povstaleckých skupin citovaných agenturou Reuters.

Dokument tvrdí, že se vládní síly a jejich spojenci, včetně radikálního libanonského šíitského hnutí Hizballáh, snaží o postup zejména severozápadně od metropole Damašku. Z porušování příměří jsou ale obviňováni i povstalci. Jak uvedlo v pátek ruské ministerstvo obrany, rebelové za 24 hodin porušili klid zbraní dvanáctkrát. Opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) dnes nicméně oznámili, že příměří je stále z velké části dodržováno.

Rebelové v prohlášení uvedli, že to vypadá, jako by vláda a opozice podepsaly dvě různé verze dohody o příměří. V jedné prý chybí řada zásadních, ale neupřesněných bodů, o nichž nelze vyjednávat.

Provládní vojáci procházejí zničenou mešitou v Aleppu
Zdroj: ČTK/AP

Podle Damašku a Moskvy nejsou součástí dohody radikálové z organizací označovaných za teroristické, jako je například Fronta dobytí Sýrie (dříve zvaná Fronta An-Nusra). Několik povstaleckých předáků ale tvrdí, že se dohoda vztahuje i na Frontu dobytí Sýrie.

Režim syrského prezidenta Bašára Asada dostává v boji s rebely pomoc od Ruska a Íránu. Různé protivládní povstalecké organizace zase podporovaly či stále podporují západní státy jako USA, ale i Turecko a monarchie Perského zálivu.

Kvůli Sýrii se schází Rada bezpečnosti

Rada bezpečnosti OSN v podvečer podpořila ruský návrh rezoluce na podporu syrského příměří, jehož garantem je právě Moskva spolu s Ankarou. „Návrh rezoluce byl přijat jednomyslně,“ uvedl předseda rady po hlasování, kterému předcházela jednání za zavřenými dveřmi o kompromisním textu.

Podle ruského zástupce Vitalije Čurkina má rezoluce především upevnit dohodu o příměří, které platí v Sýrii od pátku, a také záměr začít mírová jednání mezi vládou a povstalci. Rezoluce mimo jiné vyzývá k „rychlému, bezpečnému a neomezenému“ přístupu k humanitární pomoci po celé zemi.

Pokud příměří vydrží, svolalo by Rusko rádo už na leden do kazašské Astany mírové rozhovory.

Válka v Sýrii zuří již téměř šest let. Podle odhadů si vyžádala kolem 400 000 obětí a způsobila také milionovou migrační vlnu. Jen za rok 2016 zahynulo v konfliktu téměř 50 000 osob, uvedli aktivisté ze SOHR. Přitom více než 13 000 z nich byli civilisté.