Rok 2016 se rozloučí o sekundu později

Nový rok 2017 oficiálně začne o vteřinu později, a to díky přestupné sekundě, o kterou se prodlouží končící rok 2016. Důvodem takovýchto úprav, se kterými se začalo v roce 1972, je sjednocení koordinovaného světového času (UTC), který je založen na mimořádně přesných atomových hodinách, s méně disciplinovaným astronomickým časem. Rotace Země je totiž nepravidelná a zpomaluje se, takže vzniká rozdíl mezi oběma časy.

Díky přestupné sekundě letošní rok skončí až ve 23:59:60, a nikoli ve 23:59:59. Teprve pak nastane 1. leden 00:00:00 UTC. Vzhledem k tomu, že končící rok je zároveň rokem přestupním, bude delší o jeden den a jednu vteřinu oproti běžnému roku.

Přestupná vteřina není nijak výjimečná, od roku 1972 byla přidána již 26krát. Stává se tak tehdy, když rozdíl mezi UTC a astronomickým časem dosáhne určité meze, kterou je odchylka 0,9 sekundy.

Naposledy se přestupná sekunda objevila loni v červnu, předtím v červnu 2012. V roce 1972 byl rok prodloužen hned o dvě sekundy: poprvé v červnu a podruhé v prosinci. Dvousekundová oprava v jednom roce od té doby nenastala.

Přestupná sekunda pro každodenní život lidí nemá praktický význam, problémy ale může působit technice závislé na přesném měření času. Týká se to například serverů či navigačních systémů.