Evropané jsou nespokojení, odchod z EU si ale nepřejí, ukázal průzkum

Se směřováním své země nesouhlasím, odchod z Evropské unie si ale v tuto chvíli nepřeji. Tak přemýšlí většina francouzských, německých, italských i řeckých voličů. Ukázal to zveřejněný průzkum agentury WIN-Gallup International, kterého se na přelomu listopadu a prosince on-line zúčastnilo 14 969 respondentů.

Vlajka Evropské unie
Zdroj: ČTK Autor: Igor Zehl

Se směřováním své vlasti je nespokojeno 89 procent voličů v Řecku, 82 procent ve Francii, 79 procent v Itálii a 62 procent v Německu. „Tato nelibost vytváří podhoubí pro pravicově populistické strany,“ uvedl Johnny Heald, ředitel výzkumné organizace ORB International, jež prováděla průzkum v Británii.

Následovat Brity, kteří se v červnovém referendu rozhodli pro odchod z Evropské unie, si ale obyvatelé unijních zemí nyní nepřejí. Počet příznivců vystoupení z EU se zvýšil jen mírně, a to z 33 na 36 procent.

Tento údaj je výsledkem dotazování v 15 evropských zemích včetně Británie. V Německu, Francii a Belgii podíl přívrženců odchodu z EU proti loňsku klesl, zvýšil se naopak ve Finsku a Řecku. Ve Finsku stoupl z 29 na 40 procent, v Řecku z 38 na 46 procent.

Klíčové unijní státy čekají příští rok volby 

Napříč Evropou by 60 procent respondentů uvítalo, kdyby v jejich zemích bylo méně migrantů a uprchlíků. V Řecku mělo tento názor 86 procent oslovených, v Itálii 75 procent a v Německu 64 procent.

Příští rok se konají volby v Německu a ve Francii, možná ale budou vyhlášeny i v Itálii. Po takzvaném brexitu a po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem proto nálady ve společnosti před volbami v klíčových evropských zemích pozorně sledují také investoři, dodala agentura Reuters.