Češce zadržené v Kambodži hrozí za pašování a prodej drog až doživotí

Česká občanka zadržená v Kambodži byla tamním soudem obviněna z držení, převozu a prodeje drog. Podle listu The Cambodia Daily jí za to hrozí trest od dvou let po doživotí a také vysoká pokuta. Doživotní tresty hrozí také ostatním členům zadržené skupiny cizinců, a to za výrobu drog a jejich následný prodej.

Drogy zabavené kambodžskou policií
Zdroj: ČT24

Zatčení české občanky potvrdila ve středu Irena Valentová z tiskového odboru českého ministerstva zahraničí s tím, že ženě hrozí vězení od dvou do pěti let. Kambodžské sdělovací prostředky uvádějí také jména zadržených. Server Cambodia Expats Češku identifikoval jako šestadvacetiletou Lenku Vlkovou. Podle Valentové nebyl zatím termín soudního řízení stanoven, vyšetřování prý může trvat i několik měsíců.

Skupina byla zadržena o víkendu při dvou policejních zásazích. Původně se uvádělo, že v ní bylo pět osob – dva muži z USA a Ukrajiny a tři ženy z ČR, Ruska a Finska. 

The Cambodia Daily napsal, že osmadvacetiletá Finka Hannah Sirkiäová byla sice zadržena spolu s Vlkovou, ale později byla propuštěna. „Byla jenom náhodou s Češkou, neví o tom nic,“ sdělil velitel policie z provincie Preahseihan.

Tamní soud v úterý vznesl obvinění proti čtyřem zatčeným a ještě proti páté osobě, která je na útěku. Dvaapadesátiletý Američan Mikhail Grafman, třicetiletá Ruska Elmira Muchametianová a osmadvacetiletý Ukrajinec Volodymyr Melnyk jsou obviněni z výroby drog, Vlková z jejich držení, přepravy a prodeje.

Kambodžská policie
Zdroj: Reuters
Autor: Pring Samrang

Kromě trestu od dvou let po doživotí jí hrozí i pokuta. Její výška se odvozuje podle tisku od množství drog a jejich kvality a může dosáhnout až 25 tisíc dolarů (646 tisíc Kč). Všichni čtyři obvinění byli posláni do věznice v provincii Preahseihan, kde budou čekat na soud.

Doživotí i za pouhé zprostředkování prodeje drog

Kambodžský tisk nově také informoval o případu drogových dealerů, kteří dostali doživotní tresty za účast při překupnictví marihuany. Tři Kambodžané byli zatčeni loni při zátahu, při němž se podařilo zadržet 1,5 tuny marihuany za více než sedm milionů dolarů.

Droga byla koupena v Laosu, zabalena do lodní dodávky kávy a přepravena do Phnompenhu, odkud měla pokračovat do další země. Tři Kambodžané dostali doživotní tresty, i když obhajoba poukazovala na to, že v rámci sítě působili jenom jako řadoví dělníci. Gang vedou dva cizinci, kteří jsou stále na svobodě.

Kambodžská vláda chystá zpřísnění postihu lidí zabývajících se drogovou kriminalitou, protože počet uživatelů se letos proti loňsku skokově zvýšil o 30 procent, napsal The Cambodia Daily. Zástupce ředitele odboru pro drogové záležitosti na ministerstvu vnitra San Sothy uvedl, že je pro přísné tresty. „Drogy vážným způsobem škodí zdraví, takže za drogové zločiny nemůžeme tresty snižovat,“ řekl.