Na troskách letadla s Alexandrovci nejsou stopy po výbuchu, terorismus ale Rusko nevylučuje

Na troskách ruského vojenského letadla s Alexandrovci se nenašly žádné známky výbuchu nebo požáru, oznámilo ruské ministerstvo obrany s tím, že příčinu by se mohlo podařit zjistit do měsíce. Při nedělním neštěstí u Soči zahynulo všech 92 lidí na palubě. Podle ruských médií měl stroj problém se vzletovými klapkami.

Video Události
video

Rusové vyloučili pád letadla kvůli explozi, terorismus je ale stále ve hře

Letadlo spadlo do moře krátce po startu ze Soči, kde mělo mezipřistání na trase mezi Moskvou a Sýrií. Alexandrovci letěli povzbudit ruské vojáky nasazené v Sýrii.

Potápěči už našli všechny tři černé skříňky a z moře byly vytaženy všechny trosky spolu s devatenácti těly. Mezi možnými příčinami tragédie zůstává technická závada a lidská chyba – Rusko zatím nevyloučilo ani možnost útoku.

„Na palubě k výbuchu nedošlo. Ale to není jediný druh teroristického činu. Mohlo jít o jakýkoli mechanický náraz, takže možnost terorismu nevylučujeme.“

Sergej Bajnětov, náčelník služby bezpečnosti letů

„Mimořádná situace“ na palubě

Náčelník služby bezpečnosti letů Sergej Bajnětov uvedl, že celý let stroje TU-154 před katastrofou trval zhruba 70 sekund. Výška, v níž se nacházelo letadlo, byla kolem 250 metrů a rychlost činila 360 až 370 kilometrů v hodině.

Radiová výměna s věží prý byla mimořádně krátká, všechno bylo dostatečně standardní. „Byla tam ale jedna věta, která nasvědčuje vzniku mimořádné situace, ta trvala asi deset sekund. Nic víc nám ale neříká,“ sdělil Bajnětov.

„Nevěřím tomu, že se dozvíme veškeré skutečnosti, které jsou k dispozici. Například se mluví o tom, že existuje video, které někdo natáčel od letu až do pádu letadla – neobjevilo se. Trajektorie je také nezvyklá. Jsou to takové zkreslené informace. Je možné, že Rusové nebudou chtít vše zveřejnit,“ podotkl bývalý inspektor Boeingu 737 Vladimír Peroutka.

Alexandrovci
Zdroj: ČTK
Autor: Jiří Částka

Expert: Rozmístění trosek spíš ukazuje na teroristický útok 

Letadlo se roztříštilo na řadu malých kusů na velké ploše, což podle Peroutky neodpovídá tomu, co Rusové říkají.

„Mluvil jsem s lidmi, kteří s tupolevem létali, a všichni se shodli na tom, že rychlost tak krátce po startu by neměla přesáhnout 450 kilometrů v hodině. Určitě by se rozlomila zadní část. Tři motory je tak velká zátěž pro trup, že odpadnou vždy první, pak následují křídla. V té konfiguraci, jak tvrdí, by se mělo objevit na pěti místech a trosky by měly být blízko sebe,“ konstatoval bývalý inspektor.

Hodně malých úlomků na velké ploše podle něj odpovídá spíš tomu, že se stroj rozlomil už ve vzduchu. „Mohlo by se jednat o teroristický útok, ale věřím tomu, že pro ruské letectvo by to byla veliká tragédie. Nebude jednoduché dostat pravdu, jaká je,“ dodal Peroutka.