Duterte: Umělé ostrovy? Pokud by nastal problém, USA by měly Čínu zastavit

Filipínský prezident nemá vážné obavy z nových čínských umělých ostrovů v Jihočínském moři. Pokud by výstavba představovala problém, USA by měly přijít a proces zastavit, vyzval Washington Rodrigo Duterte. Některé země včetně Spojených států tvrdí, že Peking na ostrovech buduje vojenská zařízení.

Čínští vojáci na jednom ze Spratlyho ostrovů
Zdroj: Reuters

Peking si nárokuje téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu. Nároky na určité oblasti si ale činí i Brunej, Filipíny, Malajsie, Tchaj-wan a Vietnam.

Sporné jsou třeba Spratlyho či Paracelské ostrovy. Mezinárodní arbitrážní soud v Haagu v červenci rozhodl, že Čína nemá na sporné ostrovy nárok a svými aktivitami porušuje práva Filipín. Peking ale verdikt neuznal. „Nemohu to nechat být, zanedbat to,“ konstatoval nyní Duterte. Kauzou se prý bude zabývat, až přijde správný čas.

Čína navíc buduje v Jihočínském moři umělé ostrovy jako zázemí pro ranveje, přístavy a další strategické prvky. Na ostrovy přesouvá i raketové systémy, což dokládají satelitní snímky. Peking sice „militarizaci“ moře vytrvale odmítá, na druhou stranu ale takový krok považuje za oprávněný a stěžuje si na místní aktivitu letectva USA.

„Umisťování našich obranných zařízení na našem území je záležitostí naší obrany a je to plně v souladu s mezinárodním právem,“ zdůraznil v únoru mluvčí čínského ministerstva zahraničí Hong Lei.

Čínská aktivita v oblasti se nelíbí ani Spojeným státům. Ty prosazují zachování svobody plavby a přeletů nad Jihočínským mořem a opakovaně vysílají do regionu své vojenské lodě a letouny. „Kdyby to (budování ostrovů) byl opravdu vážný problém, pak by Spojené státy měly jít příkladem a zastavit to,“ podotkl Duterte.

Peking naopak Washington obviňuje z toho, že oblast častými vojenskými hlídkami a cvičeními militarizuje.