Šéfové diplomacie Ruska a Turecka jednali o míru v Sýrii

Ministři zahraničí Ruska a Turecka se po telefonu shodli, že je třeba tlačit na uzavření příměří v Sýrii a připravit případné mírové rozhovory v Astaně. Podle Sergeje Lavrova syrská vláda už vyjednává s opozicí. Organizace HNC, která zastřešuje opozici, ale o žádných jednáních neví. Aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) v úterý oznámili, že na severu Sýrie zahynul jeden z vysoce postavených velitelů islamistů.

Video Studio ČT24
video

Tomáš Kocián k problémům, se kterými se v Sýrii potýká Člověk v tísni

Šéfové diplomacií obou zemí při rozhovoru „zdůraznili nutnost rychlého dokončení dohod týkajících se praktických záležitostí vedoucích k ukončení vojenských akcí (v Sýrii), oddělení umírněné opozice od teroristických skupin a přípravy setkání v Astaně,“ citovala agentura Reuters z prohlášení ruské diplomacie.

Rusko v úterý obvinilo Spojené státy z nepřátelského aktu, za který Moskva považuje zmírnění omezení pro dodávky zbraní syrským povstalcům. Toto opatření otevírá cestu k tomu, aby protivládní vzbouřenci získali ručně odpalované protiletadlové střely, což přímo ohrožuje ruské síly v Sýrii, prohlásila mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová.

Podle Zacharovové je změna americké politiky uvolněním restrikcí na dodávky zbraní obsažena v návrhu nového zákona o ročních výdajích na obranu. Prezident Barack Obama minulý týden tento návrh podepsal a tím ho potvrdil jako zákon.

„Washington sází na poskytování vojenské pomoci protivládním silám, které se jen málo liší od krvežíznivých stínačů hlav. Nyní byla možnost jejich zásobování zbraněmi, včetně mobilních protiletadlových komplexů, vepsána do tohoto zákona,“ uvedla Zacharovová v prohlášení. „V Obamově administrativě musejí vědět, že jakékoli předané zbraně brzy skončí v rukou džihádistů,“ poznamenala ruská mluvčí a dodala, že možná Washington právě s tímto počítá.

Další krok? Smlouva o příměří v celé Sýrii, navrhuje Putin

Jak uvedl během páteční výroční tiskové konference ruský prezident Vladimir Putin, Turecko sehrálo spolu s Ruskem a Íránem významnou roli při osvobození syrského Aleppa. Evakuace obyvatel východní části tohoto města by bez jejich součinnosti „a bez dobré vůle syrského prezidenta Bašára Asada“ nebyla možná, uvedl Putin.

Ruský prezident také řekl, že příštím krokem k urovnání syrské krize by měla být smlouva o příměří platná pro celé území Sýrie. Írán, Turecko i Asad podle něj souhlasí s tím, že místem budoucího jednání o Sýrii bude v polovině ledna kazašská metropole Astana.

Video Zprávy v 10
video

Jednání o situaci v Sýrii

Právě před setkáním v Astaně se teď konají rozhovory mezi Damaškem a opozicí, uvedla agentura Interfax s odvoláním na šéfa ruské diplomacie. Kde přesně se konají, Lavrov nijak neupřesnil.

Na prohlášení Moskvy ihned reagovali zástupci syrské opozice, kteří tvrdí, že o žádných rozhovorech nemají povědomí. „My v opoziční vyjednávací komisi s tím nemáme nic společného,“ řekl agentuře Reuters George Sabra.

Opoziční vyjednávací komise (HNC), která vznikla v prosinci 2015 v Saúdské Arábii, byla účastníkem dřívějších mírových rozhovorů v Ženevě.

Video Studio ČT24
video

Odborník na bezpečnost Emil Aslan k situaci v Sýrii

Na severu Sýrie zřejmě zahynul vysoce postavený velitel islamistů

V bojích mezi syrskými povstalci podporovanými Američany a radikály zahynul na severu Sýrie nejspíš jeden z vysoce postavených velitelů takzvaného Islámského státu (IS). Uvedli to opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie.

Velitel známý jako abú Džandal Kuvajtí zemřel během ofenzivy povstaleckých bojovníků u strategické přehrady, která se v oblasti nachází. Zahynul během snahy islamistů získat zpět vesnici Džabar, kterou rebelové dobyli v pondělí, uvedl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR.

Součástí koalice, která si říká Demokratické síly Sýrie (SDF), jsou i silné kurdské milice YPG. Nyní SDF postoupila až do vzdálenosti pěti kilometrů od přehrady.