U Aleppa zemřel pracovník Člověka v tísni, mír chce zprostředkovat Nazarbajev

Celkem 44 tisíc Syřanů bylo evakuováno z Aleppa do provincie Idlib, oznámil Erdoganův poradce. V sobotu u Aleppa zahynul syrský spolupracovník humanitární společnosti Člověk v tísni. V současné době probíhá „intenzivní diplomatické úsilí“ k zajištění příměří na celém území Sýrie, ozývá se z Ankary. Mírové jednání chce hostit Kazachstán.

Syřané se vracejí do zničeného Aleppa
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Timur Abdullayev

Člověk v tísni přišel v Sýrii už o pátého člověka

Nedaleko Aleppa zemřel na Štědrý den syrský zaměstnanec Hasan Saíd Sún. Zahynul s manželkou, dětmi a dalšími členy rodiny při leteckém bombardování. Sún pracoval jako oblastní koordinátor aleppské kanceláře Člověka v tísni.

„Útoky na civilní obyvatele se bohužel staly součástí této války a v posledních měsících se jen stupňují,“ řekl koordinátor pomoci v Sýrii Tomáš Kocián.Celkem jde od roku 2012 v Sýrii o pátou oběť z řad této společnosti. Člověk v tísni působí v Sýrii od roku 2012 a od té doby již doručil přímou pomoc více než dvěma milionům Syřanů. Organizace nyní poskytuje potraviny, vodu či deky rodinám, které byly nuceny Aleppo opustit.

Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev v pondělí prohlásil, že je připraven hostit mnohostranné rozhovory o konfliktu v Sýrii v hlavním kazašském městě Astana.

Šéf Kremlu Vladimir Putin už v pátek řekl, že Rusko, Írán, Turecko a syrský prezident Bašár Asad se shodli na tom, že nové mírové rozhovory by se měly uskutečnit právě v kazašské metropoli.

Po dobytí strategického města Aleppo Damaškem a jeho spojenci je podle Putina dalším cílem právě celostátní příměří.

Následky bojů v provincii Aleppo
Zdroj: REUTERS
Autor: Khalil Ashawi

Turecko útočí na islamisty na severu Sýrie. U města Al-Báb prý turecké síly během posledních operací zneškodnily 226 radikálů. Turci a povstalci obléhají město už několik týdnů. Ve městě a jeho okolí zuří tvrdé boje.

Turci žádají mezinárodní koalici o pomoc na severu Sýrie

Agentura ARA News uvedla, že Turecko v neděli do oblasti vyslalo konvoj s deseti tanky, osmi obrněnými vozidly a nákladem těžkých kulometů s municí.

„Mezinárodní koalice musí plnit své závazky, pokud jde o vzdušnou podporu bitvy, kterou svádíme v Al-Bábu. Neposkytnutí potřebné podpory je nepřijatelné,“ prohlásil mluvčí tureckého prezidenta Ibrahim Kalin.

V bojích v oblasti Al-Bábu zaznamenala armáda v uplynulém týdnu velké ztráty, o život přišlo
nejméně 16 jejích vojáků. Ankara v oblasti zasahuje i proti syrským Kurdům, kterým se snaží zabránit v zisku souvislého území jižně od turecké hranice.